220 ezer éves csontokra bukkantak egy angliai mamuttemetőben
A kövületek közül több kiváló állapotú.
A beszámoló szerint mamutfogakat, agyarakat, ősi bölénycsontokat és neandervölgyi eszközöket is találtak az angliai Cerney Wickben található mamuttemetőben. Mint írják, a 2019-ben felfedezett lelőhely a becslések alapján mintegy 220 ezer éves, és főként sztyeppei mamutok maradványait őrzi. Az ásatás társvezetőjét, Dr. Neville Hollingworth-öt teljesen lenyűgözték a legfrissebb eredmények, s mint kiderült, a lelőhelyet kavicsbányászat közben találták meg.
A 24.hu a BBC cikkére hivatkozva azt írja, a helyszín az Egyesült Királyság egyik legjelentősebb őskőkori lelőhelye. A környéken egykor egy folyó lehetet, a fosszíliák a meder iszapjában maradtak fenn. Kiemelik: a kövületek közül több kiváló állapotú, némelyik mamutfognál még a gyökér is megőrződött. Az ásatásokra pedig az ország minden tájáról érkeznek szakértők, egyetemi hallgatók és önkéntesek.
Sally Hollingworth, a projekt másik vezetője szerint a feltárás egyedülálló lehetőség a diákoknak, hogy részt vegyenek a terepmunkában, illetve a leletek kategorizálásában és konzerválásában. Peter Andrew, a Hills Quarry Products bányászati cég csoportigazgatója szerint a lelőhely folyamatosan ad és ad, ezáltal óriási szerencsének tartja, hogy felfedezték a helyszínt. A cikkben megjegyzik: egyes feltételezések alapján a sztyeppei mamutokból fejlődtek ki híresebb gyapjas mamutok.
A lelőhelyet a neandervölgyiekhez köthető tárgyak különösen izgalmassá teszik, de jóval ősibb, jura kori fosszíliákat is találtak már erre – teszik hozzá. Korábban arról is beszámoltunk, hogy több tízezer éve élt állat kromoszómáját rekonstruáltak, szenzációs eredményre jutottak: 52 ezer évvel ezelőtti mamut maradványait konzerválta szinte tökéletesen a permafroszt. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy egy borospince felújítása során 30-40 ezer éves mamutcsontokra bukkantak a padló alatt.