Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Home office: a magyar munkavállalók és munkáltatók hozzáállása is változott tavaly óta

A dolgozók 2023-hoz képest kisebb arányban gondolják úgy, hogy jobban teljesítenek home office-ban, ennek ellenére van, aki akár fel is mondana, ha a cége megfosztaná ezen munkavégzési lehetőségtől.

...svg content...Fotó: Unsplash
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A magyar munkavállalók és munkáltatók hozzáállása is változott valamelyest az otthoni munkavégzéssel kapcsolatban tavaly óta – derül ki a Profession.hu reprezentatív kutatásából. Mint írják, a múlt évi kutatáshoz képest több, részben vagy teljesen otthoni munkavégzésben dolgozó jelezte, hogy kevésbé hatékony ezen a téren otthon, mint a munkahelyén: míg tavaly 10-ből 3-an, addig idén 10-ből 4-en számoltak be a produktivitásuk visszaeséséről. Kis mértékben csökkent azoknak az aránya is, akik kimondottan hatékonynak érzik az otthoni munkavégzésüket. Ugyanis tavaly a válaszadók 38%-a jelezte, hogy jobban megy neki a munka otthonról, ehhez képest idén ez az arány 23%-ra redukálódott.

Mindemellett ezen munkavégzési forma lelki egészségre gyakorolt hatásáról meglehetősen eltérő a dolgozók tapasztalata: a többség szerint a rugalmas időbeosztás lehetősége, az időtakarékosság, az ideálisabb munka-magánélet egyensúly miatt előnyös a home office, de a válaszadók egy része a negatív oldalt is tapasztalja. 39%-uk szerint nem mindenki tud és szeret egyedül, elszigetelten dolgozni, és 18% mondta, hogy otthon nincs meg a munkához szükséges nyugalom és csend, továbbá 14%-uk túlterhelt, mert úgy érzi, hogy sosincs vége a munkaidőnek. Ennek ellenére 16% nem tolerálná, ha jelentősebben korlátozná a munkaadója az otthoni munkavégzés feltételeit, s akár fel is mondana, ha a cége mégis megtenné – írja a Portfolio. Soron kívül Andrei Mangra zokogva adott interjút, késsel kergették a támadói a lakásában

A megkérdezettek közel fele viszont azt a visszajelzést adta, hogy nem mondana fel, ugyanakkor nem örülne a szigorításnak, 9% pedig valamilyen kompenzációt kérne cserébe. 18% azoknak az aránya, akik támogatnák a munkavállalók mozgásterének szűkítését ezen a téren.

Az esetleges szigorításról a különböző korcsoportoknak eltérő véleménye van: minél idősebb munkavállalói csoportról van szó, annál jellemzőbb, hogy támogatják azt: míg a 30-39 évesek esetében ez az arány mindössze 11%, addig a 40-49 éveseknél 21%, az 50-59 éves korcsoportban pedig 27%. Dencső Blanka, a Profession.hu piackutatási és üzletfejlesztési szakértője a téma kapcsán azt mondta:

A cégek döntései és a munkavállalók igényei között egy enyhe eltávolodás figyelhető meg az elmúlt egy évet vizsgálva. A dolgozók körében a járványhelyzet óta töretlen az igény az otthoni munkavégzésre, a munkaadók viszont bár óvatosan, de igyekeznek szigorúbb keretek közé szorítani az erre vonatkozó szabályozásukat. Ugyanakkor tény, hogy azok a vállalatok, amelyek biztosítanak otthoni munkavégzési lehetőséget és ezen a téren rugalmasak a dolgozói igényekkel kapcsolatban, ki tudnak tűnni a munkavállalókért folyó versenyben és rendszerint több jelentkezőt, több megfelelő szakembert képesek megszólítani.

Korábban azt is megírtuk, hogy arra kérték a vasutasok Lázár Jánost, az építési és közlekedési minisztert, hogy ne törölje a home office-t a MÁV-nál. Egyenesen megdöbbentette a Vasutasok Szakszervezetét Lázár János döntése az otthoni munkavégzés eltörléséről. Az elnök drámai létszámhiányról beszél, és állítja, Lázár eddigi intézkedései sem arattak osztatlan sikert a vasutasok körében. Emiatt a legutóbbi döntés a home office-ról csak olaj lehet a tűzre, és emiatt sokan aggódnak. Nem beszélve arról, hogy a MÁV hosszú hónapok óta tartozik csaknem 600 olyan dolgozójának, akik szabadidejükben végzett plusz munkára szerződtek.

Reagált a kormány Románia és Bulgária schengeni csatlakozására

A magyar kormány nemrég reagált Románia és Bulgária schengeni csatlakozására.