Elkeseredett harcot folytat az emelkedő óceán ellen a törpesziget maroknyi lakossága
Tuvalu lakói nagyon komoly veszélyben vannak a klímaváltozás következményei miatt.
Az alig több mint 11 000 lakosú szigetcsoport számára a tengerszint emelkedése és a szélsőséges időjárási események egyre nagyobb kihívást jelentenek. Feltételezve, hogy a világ üvegházhatású gázkibocsátása a jelenlegi ütemben növekszik, és figyelembe véve Tuvalu meglévő infrastruktúráját – az évszázad végére a főváros, Funafuti 95 százalékát elönti a víz.
A város azonban már jóval korábban – valószínűleg már 2050-re – lakhatatlanná válna. A tuvalui kormányzat és a helyi közösségek folyamatosan keresik a megoldásokat, hogy hogyan élhetnek tovább a szigeten, vagy hogy milyen lehetőségeik vannak az esetleges kitelepítésre, a helyzet azonban nemhogy javulna, folyamatosan romlik, az emberek otthonait pedig rendszeresen elönti a víz.
Mint arra a CNA emlékeztetett, néhány évvel ezelőtt Tuvalu külügyminisztere, Simon Kofe Fongafale északi részén, térdig vízben állva tartott szenvedélyes beszédet az éghajlatváltozás országára és a világra gyakorolt hatásairól:
„Nem várhatunk a beszédekre, miközben a tenger körülöttünk folyamatosan emelkedik. Mi süllyedünk, ahogy mindenki más is” – mondta az ENSZ Glasgow-ban megrendezett Éghajlatváltozási Konferenciáján (COP26) tartott globális klímatárgyalások előtt.
A nemzetközi közösség reakciója kulcsfontosságú lesz a következő években, a tuvalui helyzet ugyanis egyértelműen mutatja, hogy a klímaváltozás nem csupán környezeti, hanem humanitárius kérdés is. A további intézkedések bevezetése híján azonban Tuvalu tragédiája már most előrevetíti más hasonló sorsú szigetek szomorú jövőjét.