Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Furcsa összefüggést mutattak ki az éghajlatváltozás és az időmérés között

Egyre jelentősebb lehet az eltérés, ami okozhat még problémákat.

...svg content...Fotó: unsplash | illusztráció
Tudomány

Bense Róbert

Szerkesztő

Az éghajlatváltozás környezetünk számos jellemzőjét befolyásolja, így az időjárási mintázatokat, a tengerszintet, valamint a teljes ökoszisztémát. Ám a legfrissebb kutatások szerint a bolygónk forgására és az időmérésre is hatással van.

A jégtakarók és gleccserek olvadása ugyanis nem csupán a tengerszint emelkedéséhez vezet, hanem a Föld tömegeloszlását is megváltoztatja, méghozzá a sarki területekről az egyenlítői régiók felé áthelyeződő víztömeg okán. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Ez a jelenség ma már olyan mértékű, hogy ezredmásodpercekben mérhető módon befolyásolhatja egy nap hosszát, amely az időmérési rendszerekben, így a rendkívül pontos időszinkronizációt igénylő atomórákban és a műholdas navigációs rendszerekben is zavart okozhat.

„Ez a folyamatban lévő éghajlatváltozás súlyosságának bizonyítéka” – idézte Surendra Adhikarit, a NASA Jet Propulsion Laboratory geofizikusát a BGR. A tudósok az elmúlt 200 év eredményeit vizsgálva azt is közölték, hogy pontosan mennyit változott egy nap hossza.

Kutatásaik szerint a klímaváltozás csak az elmúlt két évtizedben nagyjából 1,33 ezredmásodperccel befolyásolta a napok hosszát. Ez lényegesen magasabb, mint a 20. században bármikor – jegyezték meg.