Megalkották a világ eddigi legbonyolultabb labirintusát, segíthet a klímaváltozás leküzdésében is
Megalkották a világ eddigi legbonyolultabb labirintusát, ami feladja a leckét.
Tudósok egy csoportja megtervezte a világ legnehezebb labirintusát, a nem mindennapi útvesztőt, amelyet a Physical Review X-ben mutattak be, különböző geometriai alakzatok, például Ammann-Beenker-féle mintázat és Hamiltoni-ciklusok felhasználásával tervezték meg.
A labirintus tervezéséhez az úgynevezett kvázikristályok szerkezetét vették alapul, amelyek ismétlődő mintázatokból állnak. Ezek a különleges anyagok segítettek egy olyan útvesztőt alkotni, amely végtelen számú útvonalat kínál.
A kvázikristályok egyébként meglehetősen ritkák, természetes formájukban mindössze néhányat találtak egy Szibériában lezuhant meteoritban, bár egy 1945-ös nukleáris kísérlet során létrejött a világ első mesterséges példánya is.
Az ilyen struktúrák képesek lehetnek az anyagok megkötésére is, amely során a molekulák az adott felülethez tapadnak, nem pedig elnyelődnek. Ez a tulajdonság nem mellesleg hasznos lehet a légköri szén-dioxid csökkentésében, hozzájárulva a klímaváltozás elleni küzdelemhez.
A tudósok reményei szerint ez az újonnan létrehozott, különleges labirintus egy lépéssel közelebb vihet minket a környezeti problémák megoldásához, miközben új perspektívát nyit a geometriai és anyagtudományi kutatásokban – írja a BGR.