Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
354,16 Ft
Euró
394,02 Ft
Font
467,74 Ft
Bitcoin
58,143 $

Odáig fajultak a tüntetések, hogy már kijárási tilalmat rendeltek el Bangladesben

A kormány több nagyvárosba is katonai egységeket vezényelt a rend helyreállítása érdekében.

...svg content...Fotó: Tiltakozók rendőrökkel csapnak össze egy zavargásba torkolló kormányellenes tüntetésen a bangladesi főváros, Dakka Mirpur negyedében 2024. július 18-án. Tüntetők július 19-én megrohamozták a főváros Narszingdi negyedében álló börtönt, foglyok százait szabadították ki, majd felgyújtották az épületet. Az utóbbi három napban legkevesebb 75-en vesztették életüket az összecsapásokban. MTI/EPA/Monirul Alam
Ázsia

Kiss László

Szerkesztő

Fokozódott a feszültség az elmúlt hetekben zajló bangladesi tüntetések és zavargások nyomán, melynek kiváltó oka a kormányzati állások 30 százalékát háborús veteránok rokonai számára fenntartó kvótarendszer, amelynek eltörlését követelik a demonstrálók.

A helyzet pénteken eszkalálódott, amikor tüntetők megrohamozták a főváros, Dakka egyik börtönét, ahonnan foglyokat szabadítottak ki, majd felgyújtották az épületet. Erre válaszul a kormány kijárási tilalmat rendelt el, és katonai egységeket irányított Dakkába valamint más nagyvárosokba a rend fenntartása érdekében. Soron kívül Lassan, de biztosan naposra fordul a borongós időjárás kedden, csak elszórtan lehetnek záporok

A tiltakozók szerint a kvótarendszer Vazed Haszina miniszterelnök támogatóinak kedvez, miközben az országban jelentős a munkanélküliség és a szakképzettség hiánya a fiatalok körében. A tüntetések során összecsapások is történtek a diákok, valamint a rendőrség és az ellentüntetők között.

A hivatalos adatok szerint a zavargásokban eddig legalább 105 ember vesztette életét, ebből 55-en Dakkában, a sérültek száma pedig mintegy 700-ra tehető. A főváros rendőrfőnöke bejelentette, hogy a kijárási tilalom ideje alatt tilos minden nyilvános összejövetel és demonstráció.

A kormány szóvivője hangsúlyozta, hogy a katonai jelenlét célja a polgári hatóságok támogatása a közrend helyreállításában, a helyzet további alakulása azonban bizonytalan, ugyanis az ország vezetése és a tiltakozók között egyelőre nem látszik a közeledés jele.