A Földtől másfél millió kilométerre hárított el vészhelyzetet az Európai Űrügynökség
A Gaia missziója komoly veszélyben volt, végül sikerült megoldást találni.
Az Európai Űrügynökség (ESA) Gaia űrszondája nemrégiben két komoly vészhelyzetet is átvészelt, amelyek majdnem küldetésének végét okozták. Az űrszondát mikrometeorit és napvihari is veszélyeztette, az ügynökség mérnökeinek pedig gyorsan kellett cselekedniük, hogy elkerüljék a végzetes problémákat.
A Gaia missziójának lényegi pontja, hogy méréseket végezzen a Tejútrendszer csillagainak helyzetéről és mozgásáról, így segítve a csillagászokat a galaxis szerkezetének feltárásában, amiből 3D-s térképet készítenek majd. A szonda több mint 1,5 millió kilométerre kering a Földtől, az úgynevezett L2 Lagrange-pontban, ahol bolygónk és a Nap együttes gravitációs ereje stabil pályát biztost.
A Gaia azonban váratlanul egy mikrometeorral ütközött, ami jelentős károkat okozott benne. Röviddel ezután egy erős (májusban a Földön is észlelt) napvihar is elérte, amely további károsodásokat okozott az elektronikájában és a napelemeiben – írja a Live Science.
Egy ilyen kettős csapás komoly kihívást jelent bármely űreszköz számára, különösen egy olyan precíz mérőeszköznek, mint a Gaia. Az ESA mérnökei azonban gyorsan reagáltak a helyzetre. Az első lépés az volt, hogy átvizsgálták az űrszonda állapotát és meghatározták a károk mértékét. Ezután kidolgoztak egy tervet a kritikus rendszerek helyreállítására és működésének fenntartására.
A megoldás részeként az ESA mérnökei módosították a Gaia üzemeltetési módját és új szoftverfrissítéseket telepítettek, hogy minimalizálják a jövőbeni kockázatokat. Ezenkívül megerősítették az űrszonda védelmét a napviharok ellen, és finomhangolták a navigációs rendszert. Ezek az intézkedések lehetővé tették, hogy a Gaia folytassa küldetését.