Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Magyarország szavazati jogának felfüggesztését kéri EP-képviselők egy csoportja

Hatvanhárom európai parlamenti képviselő levélben kérte az EU vezetőitől Magyarország szavazati jogának felfüggesztését.

...svg content...Fotó: A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor kormányfő (k) érkezik az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozójára a kétnapos tanácskozás első napján, 2024. június 27-én. Mellette sajtófőnöke, Havasi Bertalan (j2) és Ódor Bálint nagykövet, Magyarország EU melletti állandó képviselője (b). MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Európa

Kiss László

Szerkesztő

Az Európai Parlament 63 tagja közös levelet intézett az Európai Unió vezető tisztségviselőihez, amelyben Magyarország szavazati jogának felfüggesztését indítványozzák az Európai Unió Tanácsában. A kezdeményezés fő szószólója Riho Terras észt kereszténydemokrata politikus, az észt haderő korábbi parancsnoka.

A levél, melynek címzettjei Ursula von der Leyen, Charles Michel és Robert Metsola, több kritikus pontot is megfogalmaz a magyar kormány tevékenységével kapcsolatban. A képviselők kifogásolják Orbán Viktor miniszterelnök közelmúltbeli diplomáciai lépéseit, különös tekintettel a Moszkvával és Pekinggel folytatott tárgyalásaira. Soron kívül Andrei Mangra zokogva adott interjút, késsel kergették a támadói a lakásában

Az aláírók álláspontja szerint ezek a tárgyalások túllépték a magyar EU-elnökség hatáskörét. A levél, melyet a HVG vett észre, így fogalmaz: „Mi az Európai Parlament alulírott tagjai felszólítjuk önöket, hogy tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy az Európai Unióról szóló szerződés 7. cikkelye alapján Magyarország szavazati jogát felfüggesszék a tanácsban.”

A képviselők aggályaikat fejezik ki azzal kapcsolatban is, hogy a magyar miniszterelnök állítólag figyelmen kívül hagyja az ukrán fél álláspontját a konfliktus rendezésében, a levél szerint ugyanis szerint Orbán Viktor „mindenáron tűzszünetet akar”, ami ellentétes lehet az EU hivatalos álláspontjával.

A dokumentumban megfogalmazottak szerint a magyar elnökség már most „jelentős károkat okozott” az EU-nak. „Az Európai Unió Tanácsának soros magyar elnöksége alig kezdődött meg, de Orbán miniszterelnök már most jelentős károkat okozott azzal, hogy visszaélt az elnöki szereppel”, áll a levélben.

Zárásként a képviselők azonnali cselekvésre szólítják fel az EU vezetőit, mivel véleményük szerint a szóbeli figyelmeztetések eddig hatástalannak bizonyultak. A levél szerint csak olyan komoly lépések lehetnek hatékonyak, mint Magyarország szavazati jogának felfüggesztése a Tanácsban.

Reagált a kormány Románia és Bulgária schengeni csatlakozására

A magyar kormány nemrég reagált Románia és Bulgária schengeni csatlakozására.