A magyar bankok állítják, nem tettek szert extraprofitra a háborús időkben
A bankok visszautasítják, hogy a háborús időkben extraprofitra tettek volna szert, amiről a Magyar Bankszövetség számolt be.
A háború miatt nagyon súlyos károkat szenved el az európai gazdaság, és Magyarország nem tartozik a kivételek közé, ugyanakkor nem is lehetetlen a helyzet. Jól mutatja mindezt az is, hogy az inflációt szinte teljesen padlóra tudta szorítani a magyar kormány a korábbi számokhoz képest.
Ugyanakkor messze nincs kint a vízből Európa, és valószínűleg addig nem is lesz, amíg Ukrajna és Oroszország harcban áll egymással. Napról napra egyre mélyebbre süllyed emiatt az európai gazdaság, és a rossz döntések csak rontanak a helyzeten.
A Magyar Bankszövetség is megszólalt, és tagadják a bankok, hogy extraprofitra tettek volna szert ebben az időszakban. Azt mondják, a bankszektor is ugyanúgy kárvallottja a háborús körülményeknek, amik már évek óta tartanak.
A bankszektor is küzd a háború miatt
A háborúnak szinte valamennyi szektor a kárvallottja, köztük a bankszektor is. A gazdasági bizonytalanságok piaci következményei mellett számos kormányzati intézkedés terhét is fegyelmezetten és együttműködően viseli a bankszektor, ezért visszautasítja, hogy a háborús időkben extraprofitra tett volna szert – hangsúlyozta az MTI-hez kedden megküldött nyilatkozatában a Magyar Bankszövetség.
Csatlakozz a Liner.hu szerkesztői csapatához!
A sorozatos kormányzati terhek és intézkedések kiszámíthatatlansága jelentősen korlátozza a bankszektor hitelezési képességét, nemzetközi versenyképességét és gazdaságélénkítő szerepét.
Emellett a Magyar Közlönyben hétfő éjszaka megjelentetett intézkedések tovább növelik a határon átnyúló szolgáltatásokat nyújtó fintech szolgáltatók versenytorzító szabályozói előnyét. Az eredetileg két évre (2022 és 2023) bevezetett extraprofit adó, bankadó és ATM telepítési előírások ezekre a szolgáltatókra továbbra sem vonatkoznak, míg a szigorodó tranzakciós illeték szabályok a tapasztalatok szerint korlátozottan érvényesíthetők velük szemben – érvelt a szakmai szövetség.
Mindeközben a magyar bankszektor a pénzügyi közvetítőrendszer működtetőjeként a kormány egyik legfontosabb partnere a gazdaságpolitika megvalósításában: a pandémia kezelésétől a családpolitikán át, a kkv-k finanszírozásában, digitalizációban, infrastruktúraépítésben egyaránt igazolta, és nap mint nap igazolja az elkötelezettségét – hangsúlyozta a bankszövetség.
Liner/MTi