Teljesen ellepték a műholdak a Föld körüli pályát, drasztikusan nő az űrszemét mennyisége
Egyre több intő jel van, és a jövő sem tűnik sokkal biztatóbbnak.
1957. október 4-én egy apró űreszköz, a Szputnyik keringeni kezdett bolygónk fölött. Alig hallható hangjelzéssel tudatta, hogy az ember készen áll meghódítani a világűrt, kihasználva annak minden előnyét.
A műholdakat azóta már számolatlanul lövik fel, a legújabb fejlesztéseknek köszönhetően pedig hamarosan már drága és környezetszennyező rakétákra sem lesz szükség, hogy újabbakat küldjenek fel. Ez bizonyos szempontból pozitívum, azonban jóval több negatív oldala van a dolognak – írja az IFL Science.
Az egyik, hogy teljesen ellehetetlenítik az égi megfigyelést, a másik, hogy rengeteg űrszemét keletkezésével jár, pláne ha két műhold egymásnak ütközik. Ezek aztán letérve a pályájukról a Földnek csapódhatnak, és komoly károkat okozhatnak, amennyiben nem égnek el a légkörben.
Ez pedig egyre gyakrabban fordul majd elő, hiszen több ezer műhold pályája keresztezi egymást, melyeket folyamatosan módosítani kell, hogy ne következzenek be a kozmikus ütközések. Erre is születtek már ötletek, a Föld körüli pálya megtisztítása ugyanis előbb-utóbb elkerülhetetlen lesz.
Méghozzá azért, mert ha ez nem történik meg, akkor idővel nem tudunk több űreszközt fellőni, hiszen folyamatos lesz a veszély az ütközésre. Ez pedig nem csupán a műholdakra, hanem a szondákra, teleszkópokra, valamint az űrhajókra is vonatkozik. Így pedig gyakorlatilag elveszíthetjük a kapcsolatot a világűrrel.