Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,27 Ft
Euró
401,38 Ft
Font
479,49 Ft
Bitcoin
61,996 $

Íme a növény, ami túlélheti a marsi körülményeket

Ez a mohafaj ellenállhat a marsihoz hasonló körülményeknek, mint például a szárazságnak, a nagyfokú sugárzásnak és az extrém hidegnek.

...svg content...Fotó: Lee Rentz/Alamy
Világűr
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Egy új vizsgálat szerint a többek között az Antarktiszon és a Mojave-sivatagban előforduló Syntrichia caninervis mohafaj ellenállhat a marsihoz hasonló körülményeknek, mint például a szárazságnak, a nagyfokú sugárzásnak és az extrém hidegnek. Daojüan Csang, a Kínai Tudományos Akadémia munkatársa és kollégái szerint eredményeik megalapozzák a szélsőséges stresszkörülményekhez alkalmazkodott növények felhasználásával történő űrbéli kolonizációt.

Mivel a növények hatékonyan alakítják át a szén-dioxidot és a vizet oxigénné és szénhidrátokká, fontosak lehetnek a hosszú távú űrmissziókban. Bár a Syntrichia caninervis nem ehető, így is segítséget jelenthet az űrben – írja a 24.hu a The Guardian cikke alapján. Csang és kollégái arra jutottak, hogy a faj nemcsak túléli a szinte teljes kiszáradást, hanem gyorsan fel is épül abból. A kísérletekben a moha akár öt évet is eltöltött mínusz 80, illetve akár 30 napot mínusz 196 Celsius-fokon. Soron kívül Számos Samsung mobil vált használhatatlanná egy új frissítés miatt

Mindemellett gammasugárzásnak is kitették, de a növény túlélte ezeket az extrém behatásokat – emelik ki. A szakértők a marsihoz hasonló nyomású, hőmérsékletű, légkörű és UV-sugárzású környezetnek is kitették a fajt, amely még hét napnyi expozíció után is regenerálódott. A csapat szerint a mohát a jövőben a Marsra és a Holdra is el lehetne szállítani további vizsgálatok céljából. Ugyanakkor fontos szót ejteni arról is, hogy a tanulmánnyal kapcsolatban független szakértők több kritikát is megfogalmaztak.

A kutatásnak megvannak a maga korlátai, azt például nem sikerült bizonyítani, hogy a faj jelentős oxigénforrás lenne, illetve hogy képes lenne szaporodni marsi körülmények között. Továbbá a részecskesugárzás hatásait sem mérték fel a szakértők, és azt is lényeges megemlíteni, hogy a Marson a hőmérséklet ritkán emelkedik fagypont fölé, ami lehetetlenné teszi a növények kültéri termesztését – részletezik.

Korábban megírtuk, hogy súlyos szervkárosodás kockázata miatt hiúsulhat meg az emberes Mars-expedíció: egy újabb probléma a sok közül, ami miatt aggódhatnak a jövő marsi telepesei. De arra is kitértünk, hogy titokzatos barlangban élhetnek az első telepesek a Marson. Egész járatok lehetnek odalenn, amelyek természetes védelmet nyújthatnak a kozmikus sugárzás ellen. Ebben a cikkben bővebben is olvashat a témáról.

Igencsak korosodik a NASA egyik szondája, kényszerű lépést kellett megtenniük emiatt

Akár a 2030-as évekig is tovább működhet a Voyager-2 szonda, ennek azonban az ára is megvan: egyre több tudományos műszerét kell leállítani.