Jelszófelejtők számára különösen hasznos lehet ez az új funkció
A feledékenyebb felhasználók minden bizonnyal igazán örülni fognak az újdonságnak.
Új és fölöttébb hasznos funkcióval bővíti szolgáltatásait a világ egyik legismertebb és legkedveltebb jelszókezelője, a 1Password, amelynek lényege, hogy elég egy mesterjelszót megjegyezni, a többi pedig már a szolgáltatás feladata. Ráadásul a programban nemcsak a felhasználónevek és a jelszavak tárolhatók, hanem akár egy-egy dokumentum is, amelyben fontos adatok vannak. De van még egy titkos kulcs is, amely lehetővé teszi a hozzáférést az 1Password-fiókhoz, ha a mesterjelszó nem elérhető, ám ha ez a bizonyos kulcs is elveszik (elfelejtődik), akkor nem lehet, pontosabban lehetett elérni a 1Password fiókot. Ugyanis kiderült, hogy a fejlesztők folyamatosan csiszolnak az alkalmazáson, és épp a napokban jelentettek be egy igen hasznos újítást.
Így a jövőben akkor sem lesz gond, ha nemcsak a mesterjelszó, hanem a titkos kulcs is elveszik – nem lesz kizárva a felhasználó a fiókjából. Az újdonság a helyreállítási kód, amely a hitelesítés egy újabb rétegét jelenti. Egy egyedi és biztonságos kódról van szó, amelyet egy alkalmazás vagy webhely generál biztonsági másolatként, hogy segítsen visszaszerezni a fiókhoz való hozzáférést – magyarázzák a fejlesztők blogbejegyzésükben, amit a HVG szúrt ki. Ebben azt is javasolják a felhasználóknak, hogy az érzékeny adatok elvesztésének elkerülése érdekében minél előbb hozzanak létre egy helyreállítási kódot, ugyanis ezt már nem lehet akkor megtenni, ha valaki már nem fér hozzá 1Password fiókjához.
Ha megvan ez a helyreállítási kód, akkor elég hozzáférni csak az 1Password-fiókhoz társított email-címhez, és ezután bármikor használni lehet a helyreállítási kódot az 1Password.com oldalon. Így vissza lehet szerezni a hozzáférést a fiókhoz, és új bejelentkezési adatokat lehet kreálni. Mindez működik Macen, Windows és Linux alatt, iOS-es és androidos eszközökön, valamint az 1Password.com szolgáltatásnál, de a cég azt is javasolja, hogy biztonságos és hozzáférhető helyen tároljuk ezt a helyreállítási kódot. Később ezzel, illetve az email címre kapott ellenőrző kóddal lehet újra visszatérni a fiókhoz, ahol azután új fiókjelszót lehet beállítani – teszik hozzá.
Ha valaki befejezte a fiókja helyreállítását, az új titkos kulcsával újra be kell jelentkeznie a szolgáltatásba megbízható eszközein. A helyreállítási kód újrafelhasználható, és a felhasználás után is érvényes marad. Emellett az 1Password egy frissített bejelentkezési élményt is tesztel béta verzióban, amellyel könnyebb lehet majd a bejelentkezés egy új eszközön: amikor új helyre jelentkezik be valaki, kiválaszthatja a QR-kód beolvasása opciót a 1Password bal felső menüjéből, és ezután elég csak beolvasni egy QR-kódot a bejelentkezéshez – jegyzik meg a cikkben.
Korábban azt is megírtuk, hogy néhány hete összesen 13 veszélyes androidos alkalmazást azonosítottak a McAffee kiberbiztonsági cég szakemberei, melyek a Play Áruház szűrőin is átcsúsztak, így a biztonságosnak vélt forrásból letöltve kerülhettek az eszközökre. A problémás alkalmazások súlyos veszélyt jelentenek a felhasználók adataira, mivel számos jogosultságot kérnek, és minden bizonnyal meg is kapják. Valójában azonban a háttérben kapcsolatot építenek ki a támadó szerverével, így az alkalmazások által hozzáfért adatokat a támadók is látják, és el is lophatják. Ebben a cikkben tértünk ki rá, milyen jellegű appokról van szó.