Saját magát segít lebuktatni a mesterséges intelligencia
Tűz ellen tűzzel kell harcolni – a deepfake 98 százalékát sikerült kiszűrni.
A mesterséges intelligencia térnyerésének számos kockázata van, ebből az egyik kétségtelenül a deepfake, ami kép és hang formájában is a megtévesztés egyik legnépszerűbb eszközévé vált. Habár az idő előrehaladtával egyre kifinomultabb eszközökkel lehetett detektálni, végre igazi áttörés történhetett.
Egy új mesterséges intelligencia algoritmus ugyanis a deepfake 98 százalékát képes felismerni, Matthew Stamm, a Drexel Egyetem mérnöki docense pedig elmondta, hogy mi áll az ígéretes projekt mögött:
„Ahhoz, hogy egy detektáló program hatékony legyen, képesnek kell lennie arra, hogy azonosítsa a generatív AI-programok által hátrahagyott nyomokat” – vagyis teljesen másképp kell kezelnie a videót, mint a korábbi, képkockánkénti vizsgálatok alapján.
Az azonosításhoz nagy segítséget nyújtanak azok a digitális jelek is, melyekben olyan részletek rejlenek, amit az AI esetében nem lehet megtalálni – számolt be róla a Live Science.
Az új fejlesztés hét másik, mesterséges intelligenciával készült videókat felismerő rendszert múlt felül, melyek szintén 90 százalék fölötti hatékonysággal működtek – tehát a fejlesztések kimondottan jól haladnak.
Stamm szerint a generatív programok előretörése elárasztja a világot a félretájékoztatás céljából készülő videókkal, ezért is tartotta fontosnak, hogy még ennek bekövetkezte előtt megtalálják a lehetséges ellenszert.