Tömegesen jelenik meg nyáron a „repülő kullancs” Magyarországon
Csípésük kellemetlen bőrtüneteket okozhat – emellett különféle betegségeket, élősködőket is terjeszthetnek.
Hazánkban nyáron és ősszel tömegesen jelennek meg a „repülő kullancsként” is emlegetett szarvaslegyek, amelyek külsejüket tekintve abban különböznek a közöséges kullancstól, hogy vannak szemeik, valamint hat lábuk van nyolc helyett. Szárnyaikat a gyors mozgáshoz használják, de amint kiválasztanak egy gazdatestet a vérszíváshoz, ledobják azokat. Kedvelt élőhelyeik az erdők és erdőszélek Európában, Észak- és Közép-Ázsiában, emellett tanyák, istállók, különböző állattartó telepek közelében is gyakoriak.
Ezek az ízeltlábúak elsősorban vadállatok (pl. őzek, szarvasok, vaddisznók) vérét szívják, de más, vastagabb bundájú állatokat (mint mondjuk a kutya, ló) is megcsípnek, mindemellett embereket is megtámadhatnak, leggyakrabban a fej, a nyak területén. Prof. Dr. Emil Reisinger, a Rostocki Egyetem Orvostudományi Karának infektológus professzora és dékánja, valamint az ADAC Orvoskollégium tagja azt is elmondta, a légy a vérszíváskor a bőrbe kapaszkodik, és viszonylag könnyen eltávolítható, például csipesszel, egy műanyag kártyával vagy vízsugárral.
„A szarvaslégy csípése után az emberi bőrön helyi gyulladás léphet fel” – magyarázta a szakember. Az érintett bőrfelület viszkethet, fájhat, kipirosodhat és gennyezhet. A tünetek enyhítése érdekében hűteni lehet. Tartós erős fájdalom, valamint erősen pirosodott vagy irritált bőr esetén orvoshoz kell fordulni. Emellett fontos tudni azt is, hogy a szarvaslégy képes a „Bartonella schoenbuchensis” baktériumot terjeszteni. Ez a kórokozó viszkető bőrkiütést okozhat az embernél (szarvaslégy-dermatitisz), míg az állatoknál különböző szervekben gyulladásos fertőzéseket idézhet elő.
Emellett különféle élősködőket is terjeszthetnek. A rossz hír pedig az, hogy a hagyományos kullancs- és rovarriasztók hatástalanok a kullancslegyek ellen. Így érdemes néhány óvintézkedést megtenni kirándulásaink során: viseljünk zárt ruházatot, ha pedig kiszúrtuk, hogy ránk szállt a rovar, zsebkendővel fogjuk meg, majd körömmel pusztítsuk el. Ugyanakkor fontos kiemelni azt is: a kullancsok által terjesztett betegségek, mint az FSME és a Lyme-kór nem veszélyeztetik az embereket a szarvaslégy csípésénél – írja a Pénzcentrum a Német Autóklub összefoglalója alapján.