A vadlovak két évszázados távollét után visszatértek a kazah sztyeppékre
Noha nem maguktól, mégis hatalmas előrelépés történt.
Összesen 7 Przsevalszkij-lovat – az állat egyetlen valóban vadon élő faját a világon – telepítettek vissza eredeti élőhelyükre európai állatkertekből: így a világ utolsó vadlovainak egy csoportja mintegy 200 év távollét után visszatért szülőföldjére, Kazahsztánba.
A lovakat a berlini és a prágai állatkertből szállították a közép-ázsiai országba a cseh légierő szállító repülőgépén. A Przsevalszkij-lovak Közép-Ázsia hatalmas legelőin barangoltak, s mintegy 5500 évvel ezelőtt háziasították először.
Az emberi tevékenység, beleértve az állatok húsáért folytatott vadászatot, valamint az útépítés azonban az 1960-as években a kihalás szélére sodorta a lovakat.
Szakértők szerint a lovak visszaszállítása eredeti élőhelyükre az állatkertekből segítene a biológiai sokféleség növelésében a régióban, hiszen az állatok a trágyájukban magvakat „szórnak el”, amikor pedig kiássák a növényeket, segítenek a víznek lejutni a talajba. Emellett trágyázzák is a sztyeppét.
A lovak visszatelepítésének első szakaszában a kazah kormány erdészeti és vadvédelmi bizottsága, a prágai állatkert, a Tierpark Berlin állatkert, a Frankfurti Állatkerti Társaság és a Kazahsztáni Biológiai Sokféleség Megőrzéséért Egyesület vett részt.