Túl van a sikeres teszten a marsi utazáshoz nélkülözhetetlen Starship űrrakéta (videó)
A SpaceX sikeres Starship-tesztrepülése és a Boeing Starliner-küldetése jelentős előrelépést jelent a magánvállalatok űrkutatásában.
Texasból, a SpaceX bázisáról startolt el a világ legnagyobb űrrakétája, a Starship prototípusa, amely ezt követően egy sikeres tesztrepülést tudhatott magáénak. A több mint 120 méter magas rakéta és űrhajóegység összekapcsolódása az egyórás út során a terveknek megfelelően haladt.
A felbocsátást követően a rakéta első fokozatának hajtóműegysége leválva az öbölbe zuhant, míg a további egységek 210 kilométeres magasságig emelkedtek, elérve a 26 ezer km/órás sebességet.
Elon Musk, a SpaceX tulajdonos-vezérigazgatója a közösségi médiában osztotta meg, hogy a légkörbe való visszatérés során ugyan számos hőcsempe levált és egy segédszárny is megsérült, a Starship végül a vártaknak megfelelő landolást hajtott végre az óceán vizében. „Ez volt a negyedik Starship-teszt, és az első, ami sikerrel végződött” – írta Musk, utalva a korábbi két felrobbant rakétára és egy márciusi sikertelen tesztre is.
A SpaceX sikere egy nappal a Boeing legénységgel indított űrhajójának, a Starlinernek a sikeres felbocsátása után érkezett. A Kennedy Űrközpontból felszállt űrhajóban két asztronauta, Butch Wilmore és Suni Williams utazott.
A Starliner a csütörtöki terv szerint megközelítette a Nemzetközi Űrállomást, azonban héliumszivárgás és egy irányítóhajtómű-hiba miatt az összekapcsolódást el kellett halasztani. A NASA és a Boeing közös küldetésének célja, hogy a Starliner a SpaceX Dragon űrhajója mellett részt vegyen a legénység és utánpótlás szállításában az űrállomásra.
A Starliner fejlesztése finoman fogalmazva sem volt zökkenőmentes, amit jól jelez, hogy az első, 2019-re tervezett legénység nélküli tesztrepülését is csak 2022-ben sikerült végrehajtani, ráadásul a mostani, már emberes tesztet is többször el kellett halasztani különböző rendellenességek miatt. A két asztronauta egy hetet fog eltölteni az űrállomáson, ha sikerül majd az összekapcsolódás.