Így lehet megállapítani, mely árus kínál valóban magyar epret
Több dolog is van, ami arra utal, hogy a „mézédes magyar epret” kínáló árusok között egyesek ellenőrizetlen forrásból származó, jellemzően spanyol vagy görög szamócát próbálnak rásózni az emberre.
Beindult az eperszezon, ezzel együtt pedig az alkalmi árusok is megjelentek, akik a kilónként 1500–2000 forintért kínált, „mézédes” gyümölcsöt gyakran magyar eperként próbálják értékesíteni, holott valójában vegyszerekkel tartósított spanyol, olasz és görög szamócát adnak. Ugyanakkor tény, hogy nem új jelenségről van szó, a magyar termelők évről évre szembesülnek a problémával.
Az Economx kiemeli: a piacot importtal elárasztó árusok ellehetetlenítik a magyar termelőket, mert lenyomják az árakat, miközben gyakran megkárosítják a fogyasztót. „Az utcán, bódékban sok eperárussal találkozunk, akiknek a 80%-a szélhámos, mert az országba kamionszámra érkező spanyol vagy görög epret magyarként, főként lajosmizseiként adják el” – szúrta ki a Pénzcentrum az Organikus Farm TikTok-videóját.
Abban arra is kitérnek, miszerint vásárláskor két dologra érdemes figyelni, hogy ne váljunk átverés áldozatává: az egyik, hogy ne elégedjünk meg a nyugtával, hanem kérjünk az eladótól áfás számlát. Ezt ugyanis egy csaló árus nem fogja tudni teljesíteni, de arra is megkérhetjük, hogy mutassa meg az őstermelői igazolványát.
Mindemellett megtehetjük azt is, hogy a magát magyar termelőnek kiadó eladótól az kérjük, mutasson fotót az ültetvényéről, és igazolja az áru eredetét, hogy hol termeli a gyümölcsöt. A cikkben egyúttal hangsúlyozzák: a mozgóárusításhoz is szükséges a működési engedély, így az engedély nélküli árusítás nem csak az áru eredetével kapcsolatos átverést jelenthet, hanem illegális tevékenységet is.
A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképe szerint is nagy a különbség a külföldi és a magyar szamóca között: az importált gyümölcs koraérett, míg a hazait teljesen éretten szedik le, mivel az jóval rövidebb idő alatt jut el a fogyasztókhoz. Ez pedig megmutatkozik a termékek ízvilágában. Továbbá fontos megjegyezni még, hogy a korai fajták között is akad édes, hazai szamóca, és a tévhitekkel ellentétben az sem feltétlenül jelenti azt, hogy import áruról van szó, ha a gyümölcsök túl nagyra nőttek.