Megtörtént a fordulat az ingatlanpiacon, a pozitív hangulat azonban törékeny
Már nem csak az érdeklődés, hanem a vásárlások száma is növekedni kezdett.
A tavalyi évet folyamatos gyengülés jellemezte Budapesten, ezen belül is a VI., VII., VIII. és IX. kerület ingatlanpiacán, mostanra azonban az infláció mérséklődése és a kamatok csökkenésének köszönhetően fordulat következett be.
Garaba Gergely, a Balla Ingatlan irodavezetője elmondta, hogy a februári és márciusi időszak már kezdett hasonlítani a „régi piacra”, a belső kerületekben pedig az érdeklődések és a vásárlások száma is növekedésnek indult.
A befektetőkre azonban még mindig várni kell, a szakértő szerint csupán néhány ilyen célú érdeklődés jellemző, számuk pedig alig 10 százaléka annak, mint amit a 2020 előtti időszakban tapasztaltak. További nehézséget jelent, hogy a belső kerületekben az állami támogatások sem mozgatják a keresletet.
„A túlárazottság azonban továbbra is problémát jelent: átlagosan 5-15 százalékos túlárazottságról beszélhetünk, mert a tulajdonosok azzal az alapállással közelítik meg az ingatlanértékesítést, hogy a „vevők majd úgyis alkudnak”. Ez viszont kitolt, elhúzódó értékesítési időt eredményez sok esetben, illetve olykor teljesen „beáll az ingatlan”, sokáig érdeklődés sem lesz rá” – tette hozzá.
Mint Garaba Gergely kiemelte, a túlárazottság miatt az alkuk is nagyobbak, akár 20-25 százalék is előfordulhat, ám a jó árazás esetén is akár 2-4 hónap értékesítési idővel kell számolniuk az eladóknak. A szakértő szerint a következő időszakban maradhat a pozitív hangulat, ehhez azonban a hitelkamatoknak tovább kell csökkenniük – írja közleményében a Balla Ingatlan.