Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Madárinfluenza tizedeli a fókakolóniákat, felborítva az ökoszisztémákat

A tudósok is értetlenül állnak a helyzet előtt, ugyanis jelenleg nem tudják, hogyan tudnák megállítani ezt a rendkívül veszélyes tendenciát.

...svg content...Fotó: Unsplash/karlheinz_eckhardt Eckhardt
Greenbox
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az AP jelentése szerint a madárinfluenza fókák és oroszlánfókák tízezreit pusztítja el a világ különböző pontjain, felborítva az ökoszisztémákat és zavarba hozva a tudósokat, akik egyelőre nem látják, hogyan tudnának megoldást találni a vírus pusztítására. A globális madárinfluenza-járvány 2020-ban indult pusztító útjára, s háziasított madarak millióinak pusztulásához vezetett.

Ahogy azonban telt az idő, átterjedt a vadon élő állatokra is. Noha a vírus jelenlegi ismereteink szerint nem jelent komoly veszélyt az emberre, a mezőgazdasági üzemekben és a vadon élő ökoszisztémákban való terjedése széles körű gazdasági zűrzavart és környezeti zavarokat okozott, ami rendkívül riasztó a tudósok számára. Soron kívül Egy csavar végén mégis lesz Mikulásgyár idén

A szakértők rámutattak, adataik alapján úgy tűnik, hogy a fókák és az oroszlánfókák olyan távoli helyeken, mint Maine és Chile, különösen érzékenyek a betegségre. New Englandben 300 fóka halálát okozta a vírus, azonban Chilében és Peruban több mint 20 ezer fóka életét követelte a madárinfluenza.

Marcela Uhart, a Davis-i Kaliforniai Egyetem Karen C. Drayer Vadállat-egészségügyi Központ latin-amerikai programjának igazgatója rámutatott, noha a vírus a háziasított állatokban kordában tartható, a vadon élő állatokban ellenőrizetlenül terjedhet, és az olyan tengeri emlősök, melyek korábban nem voltak kitéve a vírusnak, pusztító következményeket szenvedtek el a betegség miatt.

Uhart hangsúlyozta:

„Ha a vírus egyszer bekerül a vadon élő állatokba, futótűzként terjed, amíg vannak a vírusra fogékony állatok és fajok. Az állatok mozgása pedig új területekre terjeszti a vírust.”

A tudósok még vizsgálják, hogyan kaphatták el a fókák a madárinfluenzát, de Uhart szerint valószínűleg a fertőzött tengeri madarakkal való érintkezés állhat a dolog hátterében. A vírus azonban továbbra is terjed, s februárban mutatták ki először az Antarktisz szárazföldi részén.

Ezek a háztartások fizetést kapnak azért, hogy ne használjanak áramot csúcsidőben

A hálózatüzemeltető egész évre kiterjeszti rugalmassági programját, amit egyszer már bevezettek a téli hónapokra az energiaválság idején.

Fordított az MTK ellen a Győr, mégsem nyertek

Ugyan két gyors góllal fordítani tudott az MTK ellen a Győri ETO, nem tudták megszerezni a 3 pontot.

Orbán Viktor fontos dolgot közölt a minimálbérről

A miniszterelnök szerint a magyarok biztosak lehetnek abban, hogy a minimálbérnek a mértéke a következő években az infláció mértéke fölött lesz.