Azzal vádolják a líbiai parti őrséget, hogy 170 bajba jutott megmentését akadályozták
Komoly vádakkal illették a líbiai parti őrséget.
A Földközi-tengeren kutató- és mentőakciókat végrehajtó civil szervezet, az Orvosok Határok Nélkül (MSF) egy friss közleményében azzal vádolta a líbiai parti őrséget, hogy szándékosan akadályozta a 170 ember megmentésére tett kísérleteket, miután a bevándorlók a tengeren át kíséreltek meg Európába jutni.
Az MSF közleménye szerint hajója szombaton két csónakot mentett meg nemzetközi vizeken: egy kis üvegszálas csónakot, mely 28 embert szállított, és egy kétszintes fahajót 143 emberrel a fedélzetén. A szervezet azt is megosztotta, hogy a nagyobb hajó megközelítésekor a líbiai parti őrség (LCG) is a közelébe ért, és „veszélyes manővereket hajtott végre”, melyek még nagyobb veszélynek tették ki a fedélzeten tartózkodó, többségében szíriai menekülteket.
Az NGOSea-Watch tengeri mentőszervezet által üzemeltetett támogató repülőgép legénysége által készített videón egy járőrhajó az MSF által üzemeltetett két csónak között helyezkedik el, melyek közül az egyik már megkezdte az emberek felvételét a fedélzetre: csakhogy ez a pozicionálás lehetetlenné teszi, hogy a második csónak a bajba jutott hajó felé mozduljon.
Juan Matías Gil, az MSF római kutató-mentő missziójának vezetője elmondta, hogy a líbiai parti őrség megpróbálta elvontatni az egyik csónakot, amit ők soha nem engedtek volna meg. A Guardian jelentése szerint Gil azt is elmondta, hogy a küldetésébe való beavatkozás „körülbelül két órán át tartott”, annak ellenére, hogy angolul és arabul kommunikált a líbiai parti őrséggel, mely a nemzetközi jog szerint köteles megmenteni mindenkit, aki bajba kerül: