Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
356,25 Ft
Euró
386,82 Ft
Font
450,80 Ft
Bitcoin
65,492 $

Jelentősen nőtt a nikotinmérgezéses esetek száma a kiskorúak körében

Két év alatt majdnem háromszorosára nőtt a nikotinmérgezéses esetek száma a kiskorúak között, ami az illegális, ízesített elektromos cigaretták terjedésével függhet össze.

...svg content...Fotó: Unsplash
Belföld

Koós Alexandra

Szerkesztő
TÉMÁK

Színes és modern csomagolás, könnyű használat − ezt kínálják a különböző hevítéssel működő elektromos cigaretták, más néven az Elf Barok. Most új verziójuk terjed, az úgynevezett Poco Bar, amelynek kapcsán a szakértők korábban is kifejtették aggodalmaikat. De ebből a cikkünkből az is kiderül, a hatóságok hogyan tervezik megakadályozni a terjedését, és mit gondolnak, mennyire kockázatos a dohánytermék a fiatalokra nézve.

Most Kimmel Zsófia, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) egészségfejlesztési referense fejtette ki véleményét a téma kapcsán. Mint fogalmazott: „Míg a cigarettánál 40 slukkból elszívja, ugye ott azért történik egy égési folyamat, teljesen más hatással van a légző szervrendszerre. Itt az ízesített elektromos cigarettánál lényegében sokkal több nikotint juttatnak a szervezetbe, mert nincs vége 10 ezer slukkig”.

Az NNGYK kórházaktól, orvosoktól és magánszemélyektől is kap bejelentéseket, ezek alapján adataik szerint jelentősen nőtt a nikotinmérgezéses esetek száma a kiskorúak körében. 2019-ben még az összes eset 62,5 százalékában voltak érintettek 18 év alattiak, két évvel később már csaknem 93 százalékban. Mucsi János tüdőgyógyász kiemelte: a legnagyobb probléma, hogy nem lehet tudni, pontosan milyen összetevőket tartalmaznak ezek a termékek.

Ezáltal pedig a hosszú távú káros hatásaik sem ismertek. Ugyanakkor úgy látja, hasonló egészségügyi károsodást okoznak, mint a sima dohánytermékek. „Ezek az anyagok lebénítják a csillószőrök működését, kis gyulladást okoznak. Hajlamosítanak a légúti fertőzésekre, köhögést produkálnak, különösen asztmás betegeknél és azoknál, akiknek érzékeny a hörgőrendszerük. Ami idegen anyag, nem tiszta levegő, az a tüdőnek árt” – fogalmazott a szakértő az RTL Híradóban.

Miért nincs F-vitamin? Itt a válasz

Többekben is felmerülhetett már, ezek a szerves vegyületek miért pont az ábécé betűiről kapták a nevüket, illetve az is, miért maradt ki látszólag néhány betű a sorból.