Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

10 év alatt kétszer menekült el a Krímről, visszavágyik a tatár családanya

Úgy véli, eljöhet még az az idő, amikor visszatérhet a Krímre.

...svg content...Fotó: Unsplash/Nikolay Vorobyev
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Reuters számolt be egy krími tatár nő történetéről, akit az elmúlt évtizedben kétszer is kitelepítettek szülőföldjéről, ám ennek ellenére is abban reménykedik, hogy egy nap visszatérhet szülőföldjére, a Krímre, a Moszkva által 2014-ben elfoglalt ukrán félszigetre. A 43 éves Lierane bizakodó a jövőbeli visszatérés kapcsán:

„Talán 50 év múlva megtörténik, ahogyan a nagymamámmal történt, amikor visszatért a Krímre. Meg fog történni, ez biztos.” Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Lierane és fia, Tymur még 2016-ban menekült el a Krímről, s Kijev közelében telepedtek le. Csakhogy amikor 2022-ben az orosz erők lerohanták Ukrajnát, s a konfliktus első napjaiban félő volt, hogy elfoglalhatják Kijevet, ismét menniük kellett, s a nyugat-ukrajnai Lviv viszonylag biztonságosabb helyére költöztek, ahol a nő most egy éttermet vezet.

Lierane 1980-ban született a szovjet Üzbegisztánban egy olyan családban, amelyet több mint 200 ezer krími tatárhoz hasonlóan 1944-ben tömegesen deportáltak Szibériába és Közép-Ázsiába Sztálin idején. Aztán ahogy Moszkva az 1980-as években lazított tekintélyelvű hatalmán, a krími tatárok több generációja visszatért a Krímre: 8 éves korában, 1988-ban ő is visszatért.

Az annexió után Lierane „akaratlanul is aktivista” lett, miután egy barátja, Reshat Ametov eltűnt, holttestét pedig 2014. március 17-én találták meg. Barátját elmondása szerint brutálisan megkínozták. Ennek nyomán egyre jobban tartott az oroszok által eszközölt házkutatásoktól és letartóztatásoktól, így végül elmenekült a Krímről.

Noha megpróbáltatások sorát volt kénytelen átélni, Lierane úgy véli, hogy Oroszország „nem lesz örökké a Krímen”, kiemelve, hogy „minden birodalom összeomolhat, meghalhat, átalakulhat, eltűnhet a politikai térképről… a hazatérés vágya azonban megmarad, különösen a krími tatárok körében”.