Mégsem olyan ártalmatlanok a légkörbe visszalépő, és ott elégő műholdak?
Egy új tanulmány szerint akár az ózonrétegben is kárt okozhatnak a légkörbe visszalépő, és ott elégő műholdakból származó fémrészecskék.
Az élettartamuk végén a Föld körüli pályáról letérő műholdak és más tárgyak kapcsán sokáig úgy vélekedtek, hogy miután azok visszaléptek a Föld légkörébe, ott elégnek, és ezzel vége is van a történetnek. Sőt, korábban a tudomány is azt gondolta, hogy ez viszonylag biztonságos, ám azóta jobban utánajártak a dolognak, és most úgy tűnik, ez nem teljesen igaz. A HVG a Business Insider cikke nyomán azt írja:
A PNAS folyóiratban publikált tanulmány szerint az elégő műholdak fémrészecskéket hagynak a légkörben, melyek gyöngyházfényű (vagy poláris sztratoszférikus) felhők kialakulásához vezethetnek. A szivárvány színeiben pompázó felhők szépek ugyan, de legalább ilyen kártékonyak is. Kárt tehetnek ugyanis az ózonrétegben – emelik ki. Pedig műhold akad bőven a Föld körül, a Starlinket működtető SpaceX például épp most von ki 100 darabot.
Ezek is űrszemétként végzik, jó eséllyel a légkörbe belépve, és ott elégve. De a tanulmányban egyebek mellett arra is kitérnek: a sztratoszférában keringő részecskék körülbelül tizede származhat a repülőiparból, ami akár a Föld klímájára is hatással lehet az ózonrétegben okozott lehetséges kár miatt. Fontos tehát annak megértése, hogy milyen veszélyt jelentenek ezek a Földre, és ezáltal az emberekre is. Ugyanakkor adódik a kérdés, vajon mit tehetünk a helyzet javításáért?
A BGR szerint a fából készült műholdak ötlete is megoldás lehet a problémára, a japán űrügynökség például már tesztel is ilyet. Valamire tehát mindenképp szükség van, mivel a műholdak növekvő száma egyre több, az ózonrétegre káros fémrészecskét is hagyhat a légkörben. Tény, hogy semmi sem tart örökké, egyszer minden műhold pályafutása véget ér, ám az sem mindegy, mi történik az eszközzel, miután már nincs rá szükség.
Szerencsére már több kreatív elképzelésen is dolgoznak a szakemberek, a TransAstra például speciális zsákokkal gyűjtené be, majd hozná vissza az űrszemetet a Földre, amelyet követően gondoskodni lehetne az ártalmatlanításról, vagy épp az újrahasznosításról – jegyzik meg a cikkben. De korábban azt is megírtuk, hogy február közepén arról érkezett hír, egy két tonnánál is nehezebb műhold fog a Földre zuhanni. Az ESA szakértői ennek kapcsán azt is elmondták, kell-e aggódni emiatt.