Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
359,73 Ft
Euró
387,54 Ft
Font
450,71 Ft
Bitcoin
60,465 $

Mianmar: a junta hadkötelezettségi törvénye miatt menekülnek a fiatalok az országból

Egy korábban rémisztőnek vélt kilátás most valósággá válhat a nyughatatlan Mianmarban.

Fotó: EPA/STRINGER
Ázsia

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

A CNN jelentése szerint a mianmari junta minden fiatal férfi és nő számára kötelező sorkötelezettségi törvényt léptetett életbe. A junta váratlan bejelentése, miszerint „a fegyveres erők megerősítésére törekszik a kötelező szolgálattal”, azt eredményezte, hogy a fiatalok tömegével próbálnak vízumot szerezni, hogy eltűnhessenek az országból.

A bejelentésre három évvel a véres puccs után került sor, s talán ez lesz az első alkalom a mianmari katonai junta uralma alatt, hogy a törékeny hatalom megtartásának nehézségeivel kell szembenézniük. Mindeközben pedig a junta az ország több frontján próbálja leverni az országos fegyveres ellenállást. Soron kívül A DK bejelentette, mégis lesz nyilvános vita a köztévén

A közösségi médiában megosztott videókon hosszú kígyózó sorok láthatók, ahogy emberek, javarészt fiatalok iratokat szorongatnak a thaiföldi nagykövetségen Mianmar legnagyobb városában, Yangonban.A CNN-nek nyilatkozó fiatalok jelenleg azt próbálják kitalálni, hogyan kerülhetik el, hogy laktanyákba küldjék őket, sőt, sokan illegális kilépési stratégiát terveznek Mianmarból.

Sokan nagyon elkeseredettek, s azt fontolgatják, hogy elhagyják otthonukat és családjukat, hogy csatlakozzanak a hadsereggel szemben fegyvert fogó ellenálló erőkhöz. Az új törvény értelmében ugyanis minden 18 és 35 év közötti férfi és 18 és 27 év közötti nő köteles legfeljebb két évig katonai szolgálatot teljesíteni. A 45 év alatti szakembereknek, például az orvosoknak három évig kell szolgálniuk.

A sorkatonai szolgálat alól való kibújás háromtól öt évig terjedő börtönbüntetéssel és pénzbírsággal büntethető. Szakértők szerint a törvény, mely jóformán arra kényszeríti a fiatalabb generációt, hogy saját népük ellen harcoljon, az emberi jogok egyértelmű megsértése. Ráadásul a félelmet keltő törvény további regionális instabilitást is eredményezhet, mivel a sorkatonaság elől a szomszédos országokba menekülő emberek tömeges elvándorlását idézheti elő.

Ha most lenne választás, ezek a pártok be sem kerülnének a parlamentbe

Egy friss felmérésből derült ki, mennyire sokat változott egyes pártok támogatottsága.