Leállt az Uzsoki Utcai Kórházban a súlyos szívbetegek ellátása
Személyi feltételek hiánya miatt nem tudják biztosítani az ellátást.
Február 16-án leállt a budapesti Uzsoki Utcai Kórházban a kardiológiai osztályon a súlyos betegek ellátása. Erről Kunetz Zsombor orvos, egészségügyi szakértő írt a Facebook-oldalán, bejegyzésében pedig a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) határozatára hivatkozott. Mint kiderült, a Müller Cecília által jegyzett dokumentum szerint az intézmény orvosigazgatója február 14-én jelezte: a „kardiológiai osztályon és a kardiológiai őrzőben előre nem látható módon egyidejűleg személyi feltétel hiánya miatt nem tudják biztosítani a koronária intervenciót, valamint a súlyos állapotú, monitorizálást igénylő betegek kardiológiai őrzőben történő ellátását”.
Mindez Kunetz Zsombor szerint elég rossz hír, mivel az Uzsoki Utcai Kórház eddig még működőképes volt, ám most egy alapszakmai ellátás szűnik meg határozatlan ideig. Posztjában kiemelte: a kardiológiai osztály gyakorlatilag a súlyos betegek tekintetében leáll, nem lesz infarktus ellátás, de egyéb komolyabb ellátás sem. „Szívizominfarktus ellátás és a súlyos kardiológiai betegek ellátást egy fővárosi, megyei szintű kórház nem tudja biztosítani. Ott, ahol a munkaerő a leginkább elérhető, ez nem megy, mi lehet a helyzet vidéken?” – fogalmazott.
Ficzere Andrea, az Uzsoki főigazgatója, a Magyar Kórházszövetség alelnöke múlt év végén az Economxnak azt mondta, országszerte bajban lesznek a kórházak év elején a bérnővéri foglalkoztatás kivezetése miatt. Elmondása szerint az irány jó, szerencsére sokan választják a jogviszonyban történő munkavégzést, de a következő időben nem lép be annyi munkavállaló, hogy minden intézmény biztonságosan üzemeltethető legyen. Bérmunkaerőt – leginkább nővéreket, műtős személyzetet, kisebb mértékben orvosokat – szinte valamennyi területen foglalkoztattak, így különböző mértékben minden terület sérülhet.
„SZAK-DOL-GO-ZÓK NÉL-KÜL NINCS BE-TEG-EL-LÁ-TÁS!” – hangsúlyozta Ficzere Andrea a fogjunkossze.hu blogon, jelezve, hogy aggódik a munkatársaiért, a betegekért, a még nem beteg, de majd ellátásra/ápolásra szoruló testekért és lelkekért. „Aggódom, hogy lesz-e majd, aki minket, a gyerekeinket, unokáinkat, későbbi sarjainkat ellátja. Ha így megy tovább, akkor a válasz egyértelmű. Nem lesz. Nem akarunk ez ellen tenni valamit?” – írta. Míg Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) vezetője a 24.hu-nak arról beszélt, több feltételnek is teljesülnie kellene ahhoz, hogy a kormány szándékai megvalósuljanak, és csak főállásban dolgozzanak szakdolgozók a kórházakban.
Előző hónap elején arról is beszámoltunk, hogy aggasztó a helyzet, újabb osztályok állnak le az Észak-budai Szent János Centrum Kórházban, legalábbis a II. kerületi ellátás tekintetében. Erről szintén Kunetz Zsombor számolt be a hivatalos közösségi médiás oldalán, kiemelve: „karácsony előtt a III. Belgyógyászat a Kardiológia jelentette be, hogy nem tudja ellátni a II. kerületi betegeket, majd pedig a Gasztroenterológia, az Endokrinológia és anyagcsere Osztály, valamint a Neurológia állt le a II. kerület számára teljesen, valamint ezen kívül Neurológia még az I. az Endokrinológia a XII. és a XXII. kerületek számára is”. Ám az érintett kerületekben a János Kórház nem tudja ellátni a Storke ügyeleti feladatait, és a gyomor-bélrendszeri vérző betegek akut ellátását sem, amely által az egészségügyi szakértő úgy véli, az intézmény „nemhogy centrumkórháznak, de kórháznak sem nevezhető”.