Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egyre több a szerelmi csalás, jelentősen megkárosítják az áldozatokat

A Lloyds Bank szerint az összes eset száma 22%-kal ugrott meg 2022-höz viszonyítva.

...svg content...Fotó: Unsplash
Európa
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Az úgynevezett szerelmi csalások – amelyek során a csalók a párkapcsolatot kereső embereket veszik célba – 2023-ban több mint ötödével nőttek, ez pedig arra utal, hogy a bűnözők számára egyre vonzóbb ez a rendkívül manipulatív csalási forma – írta meg a Portfolio a Financial Times beszámolójára hivatkozva. A cikk szerint a szerelmi csalók gyakran hosszú időn keresztül hamis közösségi média profilokat és képeket használnak az áldozatok elcsábítására.

Kifogásokat hoznak fel arra, miért nem tudnak személyesen találkozni az áldozattal, ha pedig esetleg megmutatják magukat a kamerák előtt, azért pénzt kérnek cserébe. De olyan is előfordul, hogy családi problémákra, számlák befizetésére hivatkozva kérnek anyagi segítséget, esetleg arra, hogy a személyes találkozóra el tudjanak utazni az áldozathoz. A UK Finance szakmai szervezet szerint ezek a csalások „pszichológiai károkat okozhatnak, és ahhoz vezethetnek, hogy az emberek elveszítik önbizalmukat és biztonságérzetüket”. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A Lloyds Bank elemezte az egész éves ügyféladatokat, amelyből kiderült, hogy az összes eset száma 22%-kal ugrott meg 2022-höz képest. A férfiak valamivel nagyobb valószínűséggel estek áldozatul ilyen csalásoknak, mint a nők, a férfiak az esetek 52%-ában voltak áldozatok. A nők azonban általában több pénzt veszítenek: átlagosan 9083 fontot (több mint 4 millió forint), míg a férfiak 5145 fontot (több mint 2 millió forint) – fejtik ki.

Az 55 és 64 év közöttiek esnek leginkább a romantikus csalók áldozatául, ebben a korcsoportban az esetek száma 49%-kal nőtt 2022-höz képest. A 65-74 évesek veszítették a legtöbb pénzt, átlagosan 13.123 fontot (közel 6 millió forint). Ugyanakkor az összes korosztályban az átlagos ellopott összeg 6937 font volt (több mint 3 millió forint), ami 16%-kal alacsonyabb a 2022-es átlaghoz képest – részletezik a cikkben.

Korábban arról is beszámoltunk, hogy egyes csalók banki ügyintézőknek adták ki magukat, amely által tízmilliókat zsákmányoltak az áldozataiktól. Azt ígérték nekik, hogy nyereményben részesülnek, ha megadják a banki adataikat, de ebből természetesen semmi sem volt igaz, ehelyett jelentős összegeket emeltek le a bankszámlákról. Emellett azt is megírtuk, hogy Európa-szerte egyre nagyobb gondot okoz a pénzhamisítás: csak Németországban 56.600 hamis bankót vontak ki a forgalomból.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.