Figyelmeztetnek a szakértők, ne éljük bele túlságosan magunkat egyes vakcinákba
Több vakcina – például orosz és kínai fejlesztésű – esetében potenciálisan alacsony lesz a hatékonyság, mivel azokat a hagyományos megfázást okozó vírusokon és ahhoz hasonló vírusokon alapozták
Több vakcina – például orosz és kínai fejlesztésű – esetében potenciálisan alacsony lesz a hatékonyság, mivel azokat a hagyományos megfázást okozó vírusokon és ahhoz hasonló vírusokon alapozták – jelezte több szakrtő.
Ott van például a kínai CanSino Biologics által fejlesztett védőoltás, amelyet egyelőre elsősorban katonai használatra hagytak jóvá egyelőre. Ezen vakcina az 5-ös típusú adenovírus egyik módosított változatát használja, mely az Ad5 nevet viseli. A Wall Street Journal jelentése szerint a cég több országgal is tárgyalásban áll, hogy a harmadik fázisú kísérletekhez sürgősségi jóváhagyást kapjanak.
A „világ első koronavírus-vakcinájaként” regisztrált orosz koronavírus-védőoltása, amelyet a Gamaleya Intézet fejlesztett, szintén az Ad5-t, valamint egy kevésbé gyakori adenovírust vett alapul a vakcina megalkotásánál. Annak ellenére is megkapta a jóváhagyást, hogy a legfontosabb harmadik fázisba még csak most kezdtek bele több országban.
Anna Durbin, a Johns Hopkins Egyetem vakcinakutatója szerint nem feltétlen jó az Ad5-ből kiindulni, mivel rengeteg embernek természetes immunitása van ezen vírussal szemben. A szakértő szerint ez a hatékonyságban fog súlyosan megnyilvánulni, a 70 százalékos remélt hatékonyság helyett valójában 40 százalék körül lehet ez a mutató.
„Több, mint a semmi, de jönnie kell egy jobbnak”, tette hozzá. A koronavírus-védőoltások kapcsán viszont nagy reményeket táplál a közvélemény és a szakértői társadalom egyaránt, úgy tartják, a legfontosabb eszközünk lehet a pandémia megállítására.
Ne hagyd ki: