Kína klímavédelmi megbízottja szerint irreális a fosszilis tüzelőanyagok kivonása
Egyre nagyobb nyomás nehezedik Kínára, de nem valószínű, hogy teljesíteni tudják az elvárásokat.
Kína továbbra is a világ legnagyobb fogyasztója a fosszilis energiahordozóknak, Hszie Zsenhua, Kína klímavédelmi megbízottja pedig úgy véli, hogy továbbra is létfontosságú ezek használata a globális energiabiztonság fenntartása miatt.
A biztos az ENSZ novemberben esedékes klímaváltozási konferenciáját megelőzően tartott pekingi fórumon reagált a nagykövetek észrevételeire, melyekben egyre nagyobb nyomást helyeződik kínai energiapolitikára.
Van azért olyan téma is, amivel Kína is tud azonosulni
Hszie vélekedése szerint a megújuló energiaforrások jellege és a kulcsfontosságú technológiák, például az energiatárolás kiforratlansága miatt a világnak továbbra is a fosszilis tüzelőanyagokra kell támaszkodnia a gazdasági növekedés biztosítása érdekében.
Szerinte nem reális a fosszilis energiahordozók teljes kivonása, így a klímaértekezlet egyik fő kérdését, vagyis a szén- és olajfelhasználás megszüntetésére irányuló döntések meghozatalát minden bizonnyal Kína nem fogja támogatni.
A kibocsátáscsökkentési technológiák bevezetésével és a fokozatos csökkentés elvével ugyanakkor Kína is egyetért, illetve nyitottak a globális megújulóenergia-célkitűzésekre is, amennyiben figyelembe veszik a tagországok eltérő gazdasági feltételeit.
Azt is elmondta, hogy üdvözli John Kerry ígéretét, miszerint hamarosan elérhetővé válik egy évi 100 milliárd dolláros alap, amely a fejlődő országok éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodását segíti – írja a CNA.