Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Felmérés: kettősség jellemzi a fiatalok megtakarításait

A fiatalok 33%-a maximum egy hónapig tudna rendszeres jövedelem nélkül megélni, és mindössze 11%-uknak van egy évet meghaladó időtávra megfelelő tartaléka.

...svg content...Fotó: Unsplash
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A K&H ifjúsági index felmérésének eredményeiből kiderül, miszerint kettősség jellemzi a fiatalok megtakarításait: bár a megtakarítással rendelkezők aránya jelentősen emelkedett az előző negyedévhez képest, ugyanakkor nagyon sokan vannak, akik hosszabb távon nem tudnának megélni rendszeres jövedelem nélkül.

Kifejtették, az első negyedévben 49%-uknak, a másodikban 56%-uknak volt tartaléka, utóbbi érték megfelel a felmérés korábbi eredményeinek. De az adatokból az is látszik, hogy a fiatalok egy része a téli időszakban kimerítette a tartalékait, a második negyedévre viszont újra tudott fel tudott halmozni valamekkora összeget. Soron kívül Gulyás Gergely Magyar Péterről: „Időben szóltam, hogy elmebeteg”

Megjegyezték, a 2010-es évek második felét bőven 50% alatti értékek jellemezték. Az utóbbi években a koronavírus-járvány miatt 2020 harmadik és negyedik negyedévében 40 és 46%-uknak volt megtakarítása, majd 2021 első negyedévétől 2022 végéig 60% közelében volt ez az arány. Összességében tehát hosszabb távon javult a helyzet ebből a szempontból.

Bár úgy tűnik, visszaáll a korábbi trend, ugyanakkor a kutatás szerint továbbra is jelentős azoknak a száma, akik csak pár hónapig tudnák finanszírozni az életüket rendszeres jövedelem nélkül. A második negyedévben a fiatalok 33%-a mindössze egy hónapra elegendő tartalékkal rendelkezett, szemben az első negyedévben mért 38%-kal – írta a Pénzcentrum.

Hozzátették, a megkérdezettek 30%-a három hónapig tudná finanszírozni az életét, ha nem lennének bevételei, az ő arányuk az első negyedévben 23%-os volt. A friss felmérés szerint a fiatalok 37%-ának van akkora tartaléka, hogy 3 hónapnál hosszabb időtávon meg tudjon élni, ez érdemben nem változott az első negyedévben látott 39%-hoz képest. Ezen belül a második negyedéves kutatás szerint a válaszadók 11%-ának egy éven túli időtávon sem lenne problémája, ami viszont duplázást jelent az első negyedéves 5%-kal szemben.