Tudósok számolták ki, hány ember élhetett eddig a Földön
Ennek megállapítása nem volt egyszerű, végül azonban egészen megdöbbentő eredményre jutottak.
Egy széles körben elterjedt feltételezés szerint a huszadik században hirtelen annyira megnőtt az emberiség létszáma, hogy már többen lehetünk, mint ahányan eddig összesen élhettek a bolygón. A tudósok pedig úgy döntöttek, végére járnak a dolognak: végül egészen megdöbbentő eredményre jutottak – írta az Infostart a 24.hu beszámolója alapján.
Kifejtették, az emberiség létszámának alakulása viszonylag jól nyomon követhető nagyjából az ókorig, mivel az adófizetéshez pontos népszámlálásra volt szükség. Az időszámításunkat jóval megelőző korokból viszont nincsenek megbízható adatok.
Az IFLScience szerint a kutatók egy olyan módszer mellett döntöttek, amelynek során megnézték, mennyi lehetett az átlagosan várható élettartam a legősibb időkben. Akkoriban a nagy csecsemőhalandóság miatt mindössze 10-12 év volt a születéskor várható átlag élettartam.
A kutatást végző PRB szakértői szerint ez azt jelenti, hogy minden 1000 emberre legalább 80 élve születés kellett a faj fennmaradásához. Ma már alig 35-45 ez a szám, és ez is leginkább Afrikában figyelhető meg.
Vagyis időszámításunk előtt 190 ezer óta mintegy 117 milliárd születés történt a bolygón, ami messze meghaladja a ma élő 8 milliárd ember számát. Ugyanakkor a kutatók arra is felhívták a figyelmet, miszerint a módszer nagy valószínűséggel nem fölfelé, hanem inkább lefelé torzít.