A terhességi diabétesz korai kimutatására alkalmas módszert fejlesztettek
A korai felismerés azért különösen fontos, mert a terhességi diabétesz egész életre kiható változásokat eredményezhet.
Mint kiderült, az orvosok először a Semmelweis Egyetemen gondozott kismamákon tervezik bevezetni a terhességi diabétesz rendhagyó, első trimeszteri szűrését, de a módszert később szélesebb körben is elérhetővé tennék, sőt annak szabadalmazása is elindult. A Semmelweis Egyetem közleménye szerint a terhességi diabétesz megfelelő, korai előrejelzésére eddig nem létezett megfelelő módszer, holott sokakat érint, Magyarországon például a várandósok 10%-át. Megjegyezték, a terhességi cukorbetegséget általában a második trimeszter végén, a harmadik trimeszter elején szűrik, de minél korábban ismerik fel, annál hatékonyabbak a megelőzési lehetőségek is.
Hangsúlyozták, a Semmelweis és a Debreceni Egyetem munkatársainak a világon először sikerült olyan paramétereket beazonosítaniuk, melyek segítségével közel 100%-os pontossággal megállapítható már az első trimeszter során, kinél alakul ki terhességi cukorbetegség. De a kutatók korábban egy nemzetközi szaklapban is beszámoltak az elért eredményeiket illetően – írta meg a Telex a Semmelweis Egyetem közleménye alapján.
Kifejtették, a paraméterek beazonosításához a kutatók a Debreceni Egyetem 2500 terhes nő adatait, vér- és vizeletmintáit tartalmazó biobankjából származó mintákon végeztek méréseket. A biobank 2010 és 2012 között épült, így számos adat rendelkezésre állt, köztük nemcsak a várandósságok kimenetele, hanem a gyermek és az édesanya későbbi egészségi állapota, betegségei.
A vizsgált markerek közül végül öt (fruktózamin, suPAR, kortizol, kortizon, 11-deoxikortikoszteron) bizonyult alkalmasnak arra, hogy a terhesség kezdetén alig érzékelhető különbségeket megbízhatóan jelezze. „A folyamat induló lépéseit kell elcsípni, amikor az eltérések minimálisak, ami egy egyébként egészséges kismamánál jóval nehezebb, mint egy idős cukorbetegnél” – mondta dr. Gerszi Dóra, a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati klinikájának munkatársa, a publikáció egyik szerzője.
Kiemelték, a fentiekkel az eddigi legprecízebb előrejelzést tudják adni, „hasonlót, mint a terhességi magas vérnyomás kockázatbecslésére jelenleg forgalomban lévő módszer”, csakhogy ehhez nincs szükség speciális műszerre. A kutatók hozzátették, a korai felismerés azért különösen fontos, mert a terhességi diabétesz egész életre kiható változásokat eredményezhet.