Sokan inkább nem mennek egyetemre, ha nem jutnak be állami képzésre
A megkérdezettek 57 százaléka nyilatkozott így, s mindössze 8 százalék vallotta, hogy nem befolyásolja a dolog, mindenképp elvégzi a kiszemelt képzést.
Az önköltséges képzésre felvételt nyert fiatalok közül többek számára nehézséget jelent a tandíj kifizetése: sokan nem engedhetik meg maguknak és nincsenek meg a feltételeik ahhoz, hogy saját zsebből finanszírozzák – derül ki az OTP Bank felméréséből.
Sőt, a megkérdezettek 57%-a inkább nem is megy egyetemre, ha nem sikerül bejutnia államilag támogatott helyre, s mindössze 8% az, akit egyáltalán nem befolyásol a finanszírozási forma, mindenképp elvégzi a kiszemelt képzést.
Emellett minden 4. válaszadó jelezte, hogy a családban gondot okoz a szülők részéről az anyagi támogatás, bár amennyire csak lehet, segítik a gyermeküket. A diákok 42%-ának a szülei azonban egyáltalán nem rendelkeznek elegendő megtakarítással ahhoz, hogy fedezni tudják a gyermekük egyetemi díját.
Mint kiderült, mindössze 1% jelezte, hogy nem okoz gondot a szülőknek ez a kiadás, 39% pedig a diákhitel felvétele mellett dönt. Itt megjegyezték, a továbbtanulók több mint fele a megélhetési költségek növekedése miatt fontolóra venné a diákhitelt – írta az economx.hu.
Ennek ellenére az anyagi problémák esetén felmerülő megoldási lehetőségek közül csak a harmadik helyre sorolták a diákhitelt. Míg első helyre a tanulmányokkal párhuzamosan történő munkába állást tették, amelyet a szülőktől való pénzkérés követett. Az utolsó két helyre pedig azon lehetőségek kerültek, hogy halasztják tanulmányaikat és munkát keresnek, valamint személyi kölcsönt vesznek fel.