Téglával dobták meg Tokió pekingi nagykövetségét, a japán cégeket telefonon zaklatják
Mindez azután történt, hogy a múlt hét folyamán megkezdődött a fukusimai atomerőmű hűtővizének óceánba engedése, amit sokan nem néznek jó szemmel.
Japán szerint téglával dobták meg a pekingi nagykövetségét, a Kínában élő állampolgárait pedig folyamatosan zaklatják, mióta megkezdődött a több mint 1 millió tonna kezelt radioaktív víz Csendes-óceánba engedése a megrongálódott fukusimai atomerőműből, annak ellenére, hogy a helyi halászok és a szomszédos országok hetek óta tiltakoztak ez ellen.
Kína például felszólította Tokiót, hogy álljon el ezen tervétől, tekintettel a kockázatokra. Ám a japán kormány figyelmen kívül hagyta a nemzetközi közösség aggodalmait és ellenállását, múlt csütörtökön megkezdték a hűtővíz óceánba engedését, amelynek kapcsán végig bizonygatták, hogy nincs miért aggódni.
Ugyanis a fukusimai atomerőmű körüli vizekben lévő halakat vizsgálatnak vetették alá, s a szervezetükben nem volt kimutatható a radioaktív izotóp, a trícium szintje. De az első mintavételre is sor került a tengervízből, amelynek eredményei igazán biztatóak voltak. Mindezt a dél-koreai elnök is megerősítette azzal, hogy tenger gyümölcseit ebédelt, az elnöki hivatal étkezdéjében pedig nyers hal szerepelt a menüben a személyzet számára.
De láthatóan ez nem nyugtatott meg mindenkit, hiszen Peking felfüggesztette a Japánból származó tengeri halak és tenger gyümölcseinek minden importját, de más országok is fokozták az ezen termékekre vonatkozó ellenőrzéseket. Tokió azt is megerősítette, hogy az erőműből származó víz leengedésének megkezdése óta telefonon zaklatják a nagykövetség munkatársait és a japán vállalkozásokat, a hívások pedig Kínából érkeznek – írta az Al Jazeera.
Emiatt azt várják Pekingtől, hogy haladéktalanul tegye meg a megfelelő intézkedéseket, beleértve a nyugodt viselkedésre való felszólítást, illetve biztosítsa a Kínában élő japánok és a Kínában lévő japán diplomáciai képviseletek biztonságát. Vang Venbin, a kínai külügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy ennek eleget tesznek, ám a zaklatásról eddig nem volt tudomásuk. Ezt követően bírálni kezdte a japán kormányt a hűtővíz miatt, mondván, azt „valóban felelős módon kellene ártalmatlanítani”.