A kínai hadsereg „jelentős áttörést” ért el az energiafegyverek terén
A kínai hadsereg állítja, új lézertechnikai áttörést ért el.
A South China Morning Post jelentése szerint a kínai hadsereg bejelentette, hogy „jelentős áttörést” ért el az energiafegyverek technológiájában: a csangsai Nemzeti Védelmi Technológiai Egyetem tudósai azt állítják, hogy kifejlesztettek egy olyan korszerű hűtőrendszert, mely lehetővé teszi, hogy a nagy energiájú lézerek „végtelen ideig” üzemben maradjanak anélkül, hogy túlságosan felhevülnének.
Mindez azt jelenti, hogy a fegyverekkel addig lőhetnek lézersugarat, ameddig csak akarnak, ami szakértők szerint örökre megváltoztathatja a hadviselés forgatókönyvét. A hűtőrendszert kifejlesztő kínai kutatócsoport szerint így teljesen kiküszöbölik a nagy energiájú lézerek működése során keletkező káros hőt.
Yuan Shengfu kutató az eredmény kapcsán úgy fogalmazott:
Amennyiben a kínai hadsereg állításai valósak, úgy ténylegesen egy hatalmas áttörésről beszélhetünk, hiszen a lézerfegyverek fejlesztésének egyik legnagyobb technikai kihívása a hűtés kérdése. Ugyanakkor nem Kína az egyetlen ország, mely próbálkozik a magas színvonalú lézerrendszerek kifejlesztésével.
Az USA is próbálkozott, kevesebb sikerrel
Az Egyesült Államok már jó ideje hasonló fejlesztéseket végez, többek között a Navy Advanced Chemical Laser (NACL), a Middle Infrared Advanced Chemical Laser (MIRACL), a Tactical High Energy Laser (THEL) és a Space-Based Laser (SBL) rendszereken, az amerikai hadsereg pedig már a terepen is tesztelte ezeket a fegyvereket.
Pontos leírást ugyan nem osztottak meg, annyit elárultak, hogy a terepen történő tesztek során némelyik rendszer még szuperszonikus rakétákat is képes volt megsemmisíteni, noha végül a fejlesztéseket a fegyverek hatalmas mérete és súlya miatt végül elkaszálták.
Steve Weaver volt brit katonai tisztviselő az X-en közzétett bejegyzésében a kínai fejlesztések kapcsán úgy fogalmazott: