Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A botok gyorsabban és pontosabban oldják meg a CAPTCHA-teszteket, mint az emberek?

Most kutatók jártak utána a kérdésnek, és a válasz nagyon is meglepő.

...svg content...Fotó: Unsplash/Karen Grigorean
Technológia
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A New Scientist arról számolt be, hogy a mesterséges intelligencia (AI) a kutatók szerint már bizonyította, hogy az emberi felhasználók és az automatizált botok megkülönböztetésére szolgáló online CAPTCHA-tesztek megoldása terén is fölényben van az emberekkel szemben.

Mi az a CAPTCHA?

A CAPTCHA, vagyis a Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart egy olyan biztonsági intézkedés, melyet a webhelyeken használnak annak megállapítására, hogy a felhasználó ember vagy számítógépes program (bot). Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

Szinte mindenki találkozhatott már ezekkel, melyek olyan feladatokat tartalmaznak, melyek az emberek számára ugyan könnyen megoldhatók, ám az automatizált rendszerek számára kihívást jelentenek, mint például a torzított szöveg azonosítása, meghatározott képek kiválasztása egy rácsból vagy rejtvények megoldása.

Noha a CAPTCHA-k megvédik a weboldalakat a spamektől, a jogtalan tevékenyésgektől és a jogosulatlan hozzáféréstől, az internetfelhasználók számára leginkább bosszúságot okoznak. Főként annak fényében, hogy a CAPTCHA-k egyre bonyolultabbá váló, a fejlett robotok tudását meghaladó összetettsége néha azt eredményezi, hogy még az embereknek is nehézséget okoz a pontos kitöltésük.

Ez pedig ahhoz vezetett, hogy olyan felhasználóbarátabb alternatívák létrehozásához vezetett, mint például a „Nem vagyok robot” jelölőnégyzetek, noha a webhelyek még mindig gyakran alkalmaznak hagyományos CAPTCHA-ket. Az Irvine-i Kaliforniai Egyetem kutatócsoportja Gene Tsudik vezetésével pedig megállapította, hogy a legújabb AI botok gyorsabban és pontosabban oldják meg a CAPTCHA-tesztek legújabb változatát, mint emberi társaik.

Emberek vs. botok

E felfedezés komoly kérdéseket vet fel ezeknek a teszteknek a hatékonyságával kapcsolatban, tekintettel az általuk okozott kellemetlenségekre: a kutatásban a szakértők hangsúlyozták, hogy „ha nem ellenőrzik őket, a botok méretarányosan képesek elvégezni ezeket a műveleteket”.

A legnépszerűbb 200 weboldal közül a csapat felfedezte, hogy 120 alkalmazott CAPTCHA-t az emberi felhasználók ellenőrzésére. A kutatásba összesen 1400, különböző szintű technikai szakértelemmel rendelkező résztvevőt vontak be, akik összesen 14 ezer CAPTCHA-t töltöttek ki.

Az eredményeket ezután összehasonlították a rejtvények megoldására kifejlesztett robotok eredményeivel: és itt jött a tanulság, hiszen a CAPTCHA-t megoldó botok és az emberi résztvevők teljesítménye között igen éles volt a kontraszt.

A robotok nem csak a sebesség tekintetében voltak gyorsabbak az embereknél, de a pontosságuk is jobb volt: míg az emberi pontosság 50 és 84 százalék között mozgott, addig a robotok elképesztő, 99,8 százalékos pontossággal büszkélkedhettek.

A szakértők szerint mindez nagyrészt a gépi tanulás fejlődésének tudható be, mivel az olyan mesterséges intelligenciák, mint az OpenAI GPT-4, képesek akár embereket is becsapni. Végső soron a tanulmány kétségbe vonja a CAPTCHA-k mint biztonsági intézkedések hatékonyságát, s az online platformok automatizált behatolásokkal szembeni védelmére alkalmazott stratégiák újraértékelésének szükségességét javasolja.

Karácsony azt üzeni a budapestieknek, folyamatosan takarítják az utakat

Nem mindenki elégedett, különösen azok után, hogy számos busz nem indult útnak a havas időjárás miatt.