Kevesebben halnak meg koronavírusban Európában, mint korábban
Hogy pontosan mi okozza a mortalitás visszaesését, azt jelenleg még a tudósok is csak találgatják.
Hogy pontosan mi okozza a mortalitás visszaesését, azt jelenleg még a tudósok is csak találgatják.
A koronavírus-járvány bár nem Európából indult, végül az öreg kontinensen is jelentős pusztítást végzett az egészségügyben és a gazdaságban egyaránt, ám úgy tűnik, az utóbbi hetekben érezhető mértékben csökkent a vírus “erőssége”, ugyanis kevesebben veszítik életüket a fertőzés következtében, mint korábban.
A New Scientist elemzéséből kiderül, hogy a D614G kódnevű mutáció gyengébbé vált, mint amilyen az eredeti vírus volt, legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a vírus halálozási aránya Angliában 55-80 százalékkal esett vissza augusztus elején a megelőző hetek adataihoz képest.
Jason Oke, az Oxfordi Egyetem kutatója szerint ez valószínűleg nem ugyanaz a vírus, ami korábban kifejezetten aggasztó adatokat eredményezett, hiszen augusztus 17-ével kezdődő héten már “csak” 95 ember vesztette életét és 7000 új fertőzöttet regisztráltak az Egyesült Királyság területén, míg április első hetében még 7164 halálesetről és több mint 40 ezer új fertőzöttről szóltak a hírek.
Hogy pontosan mi okozza az adatok javulását, az egyelőre nem teljesen tisztázott, mindenesetre szerepet játszhat annak alakulásában az is, hogy az utóbbi időben sok fiatal is megfertőződött a koronavírussal, akiknek szervezetük sokkal könnyebben elbánik a fertőzéssel. Augusztus 10-16 között például a 15-44 éves korcsoportban regisztrálták a legtöbb fertőzöttet az Egyesült Királyságban.
Más kutatók és tudósok szerint arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy ma már sokkal felkészültebben fogadják a kórházak a betegeket, mint mondjuk márciusban vagy áprilisban, ez pedig szintén hozzájárulhat az adatok javulásához.
Paul Tambyah, a Szingapúri Nemzeti Egyetem infektológusa is gyanít valamit, ugyanis meglátása szerint a D614G mutáció terjedésével arányosan csökken a halálozási arány, azonban hivatalosan ez az állítás sem került még bizonyításra.
Ne hagyd ki: