Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Jelentés: több mint másfél milliárd ember vízellátása kerülhet veszélybe

Egy kutató szerint úgy tűnhet, hogy több víz áll majd rendelkezésünkre a gleccserek gyors olvadása miatt, ám ezek áradások formájában fognak jelentkezni.

...svg content...Fotó: 2022. február 11-én készült kép a klímaváltozás hatására olvadásnak indult patagóniai Cerro Castillo-gleccserről a dél chilei Aysén régióban. MTI/EPA/EFE/Alberto Valdes
Greenbox
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Nemzetközi Integrált Hegyvidékfejlesztési Központ (ICIMOD) jelentése szerint a Himalája és a Hindukus térségében a jég olvadása a 2010-es években a 2000-es évekhez képest 65%-kal felgyorsult, az esemény pedig hosszútávon a gleccserek megfogyatkozásához és eltűnéséhez vezethet.

De azt is kiemelték, hogy az évszázad végére a gleccserek térfogatának akár 75%-os csökkenése is bekövetkezhet, a gyors olvadás pedig jelentős árvízkockázatot és vízhiányt jelenthet a hegyvidéki területen élő 240 millió ember számára – számolt be a Reuters. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

A kutatás megjegyzi, hogy a gleccserek olvadásának aránya nagyban függ az elhelyezkedéstől: így például a jelenleg reálisnak tűnő 3°C-os felmelegedés esetén a Nepált és Bhutánt is magában foglaló Kelet-Himalája gleccserei jégtakarójuk akár több mint 70%-át is elveszíthetik, míg 4°C-os felmelegedés esetén ez az arány 80%-ra emelkedhet.

Majd arra is kitértek, miszerint a klímaváltozás Himalájára gyakorolt hatásainak felmérése nem volt egyszerű feladat, mivel nem áll rendelkezésre elegendő történeti mérés. Azonban a műholdas technológia fejlődése és az Egyesült Államokból származó, titkosítás alól feloldott kémműholdfelvételek értékes adatokat szolgáltattak a gleccserek változásával kapcsolatban.

Már kezdetét vette a felkészülés

A jelentésből arra is fény derült, hogy a régió 12 folyójának, így a Gangesznek, az Indusnak és a Mekongnak a vízhozama az évszázad közepén tetőzhet, ami több mint 1,6 milliárd ember vízellátására lehet hatással – írta a Portfolio.

„Bár úgy tűnhet, hogy több víz áll majd rendelkezésünkre, mert a gleccserek egyre nagyobb ütemben olvadnak, de ezek áradások formájában fognak jelentkezni”

– mondta el az egyik kutató, hozzátéve, hogy a jelenség migrációs folyamatokat is elindíthat.

Mint ismert, a térség kormányai megpróbálnak felkészülni a fent említett változásokra, Kína például az ország vízkészleteinek megerősítésén dolgozik, míg Pakisztán korai előrejelző rendszereket telepít a gleccserkitörések esetén.

Orbán Viktor elmondta, mi lesz Ukrajnával, ha az USA kiszáll a háborúból

Orbán Viktor a Kossuth Rádióban nagyon egyértelműen fogalmazott Ukrajnáról, a háborúról az USA kapcsán.