Közel 100 évvel azután, hogy legutóbb Párizsban tartották meg az olimpiai játékokat, a francia főváros most ismét arra készül, hogy jövő nyáron visszatér a városba a világ legnagyobb sporteseménye. Noha a szervezők és a francia kormány is állítja, hogy ez lesz a valaha volt legbefogadóbb esemény, egyre többen vannak, akiket e kijelentés nem győzött meg.
Az egyik legfőbb probléma ugyanis az akadálymentesítés, a másik pedig a jegyek igen borsos ára: az első probléma a fogyatékkal élőket érinti, akik már most aggódnak, hogy hogyan lesznek képesek eligazodni a kissé kaotikus párizsi közlekedési infrastruktúrában.
Flavien Lallemand épphogy megnyitotta a Párizs 2024 jegyértékesítési oldalát, máris úgy határozott, hogy inkább hagyja az egészet. A 23 éves fejlesztő a CNN-nek az elérhető jegyek ára kapcsán úgy fogalmazott:
Noha ő maga is párizsi lakos, úgy tűnik, kénytelen lesz otthon, a kanapén ülve nézni az olimpiai játékokat. Azonban nem ő az egyetlen, akinek azonnal szemet szúrtak az igen borsos jegyárak: az elégedetlen franciák a közösségi médiában panaszkodnak a jegyárakta, sokan pedig rámutattak, az elérhető jegyek árai jóval meghaladják az átlagos költségvetésüket.
Mindez kifejezetten kínos a szervezők számára, akik azt hirdetik, hogy az esemény „hozzáférhető lesz”. Sőt, a hivatalos honlapon még mindig az a szöveg szerepel:
Az olimpiai játékokra a legolcsóbb jegyeket 24 eurótól (8800 forint), a paralimpiai jegyeket 15 eurótól (5500 forint) árulják – csakhogy ezek a jegyek már rég elfogytak, mivel csak korlátozott számban voltak kaphatók, és javarészt más francia városokban zajló tornákra, például kosárlabdára vagy labdarúgásra szóltak.
További érdekesség a szervezők részéről, hogy a korábbi játékokkal ellentétben a Párizs 2024 egy „játékcsomag” vásárlási rendszert hozott létre: úgy hirdették meg, hogy az emberek jelentkezzenek egy sorsolásra, hogy aztán esélyt kapjanak a jegyvásárlásra.
Az értékesítés március közepén indult, s onnantól kezdve a sorsolás nyerteseinek 48 órás időablak állt rendelkezésükre, hogy legalább három eseményre vásároljanak jegyet, és minden egyes alkalomra ugyanannyi jegyet foglaljanak.
Marine Debauve Európa-bajnoki érmes és korábbi olimpiai tornász ledöbbent az árak láttán, hiszen a tornászok döntőjére szóló jegyek 690 eurótól (254 ezer forint) indulnak:
Egy francia 5000 méteres futó, Jimmy Gressier a közösségi médiában még egy ennél is meredekebb történetet osztott meg: azt írta, hogy 10 rokonát akarta meghívni, hogy megnézhessék versenyét, ám ez neki 6000-7000 eurójába (2,2 millió – 2,57 millió forint) kerülne.