Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az EU radikális reformokról állapodott meg a menekültügyi jogszabályok terén

Az EU radikális reformokról állapodott meg a migrációs és menekültügyi jogszabályok terén, s többek között ezentúl bírságot is kiszabnak a menekültek befogadását megtagadó tagországokra.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/Julien Warnand
Európa
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Guardian jelentése szerint az EU 27 tagállama hosszú évek vitája után végre megállapodott egy új, egységes politikában a migrációs és menekültügyi jogszabályok terén, így ezentúl többek között fejenként 20 ezer eurós (7,38 millió forint) díjat vet ki a blokk azon tagországokra, melyek megtagadják a menekültek befogadását.

Az uniós belügyminiszterek közel 12 órán keresztül, egy igen intenzív luxembourgi tárgyalást és többéves harcot követően csütörtökön megegyeztek annak kapcsán, hogy „történelmi jelentőségű” új megközelítést alakítanak ki a gyakran „toxikus témában” – ahogy egy politikus fogalmazott. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

Maria Malmer Stenergard, a svéd vezető tárgyalócsoport tagja így üdvözölte a megállapodást:

„Nem hittem volna, hogy ezt fogom mondani… de általános megközelítést fogadtunk el a menekültügyi és migrációkezelési rendeletről, valamint a menekültügyi eljárásról szóló rendeletről.”

A kompromisszum az utolsó pillanatokban született meg a tagországok között, mely lehetővé tette, hogy megállapodásra jussanak annak kapcsán, hogy ne az EU egésze, hanem a tagállamok határozhassák meg, mely ország „biztonságos” a menedékjogra való jogosulatlanságuk miatt elutasított bevándorlók számára.

Mindez azt jelenti, hogy a tagállamok kötelesek lesznek „kapcsolatot felmutatni” azon országgal, ahová bármely bevándorlót irányítják, ám ezt a kapcsolatot a tagállamok önállóan határozhatják meg. Ez szélesebb körű rugalmasságot biztosít egyes országoknak a tekintetben, hogy visszaküldhetik-e a migránsokat olyan harmadik országokba, melyek nem minden uniós ország szerint jelentenek biztonságos menedéket.