Brit jótékonysági szervezet: a vesebetegség közegészségügyi vészhelyzetté válhat
A brit Egészségügyi és Szociális Minisztérium szóvivője szerint a kormány „elkötelezett” a vesebetegségben szenvedő betegek számára nyújtott szolgáltatások javítása mellett, ám a jótékonysági szervezet szerint a jelenlegi támogatás nem elég.
A Sky News jelentése szerint egy jótékonysági szervezet kongatta meg a vészharangot az Egyesült Királyságban a vesebetegek ellátása kapcsán: figyelmeztettek, amennyiben nem érkezik több kormányzati finanszírozás, úgy a vesebetegség közegészségügyi vészhelyzetté válhat az országban.
A Kidney Research UK által kiadott friss jelentés szerint a betegség már most évi 7 milliárd fontba kerül az Egyesült Királyság gazdaságának, ez az összeg pedig a következő évtizedekben 13,9 milliárd fontra emelkedhet, amennyiben a kormány nem hoz megfelelő intézkedéseket financiális téren.
Azt írják, a legfőbb tényező, mely növelheti a költségeket, a a dialízis iránti kereslet növekedése, mely a veseelégtelenségben szenvedő betegek számára létfontosságú kezelés. Becsléseik szerint jelenleg több mint 7 millió ember él krónikus vesebetegséggel az Egyesült Királyságban.
Ugyanakkor figyelmeztettek, ez a szám tovább emelkedhet, mivel a cukorbetegek, a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők és a túlsúlyosak vannak kitéve a legnagyobb veszélynek. A jótékonysági szervezet azt szeretné, ha a kormány éves szinten 50 millió fontot fordítana a vesebetegségekkel kapcsolatos kutatásokra, rámutatva, hogy a kormány 2021-22-ben mindössze 17,7 millió fontot szánt a kutatásokra.
A Kidney Research UK szerint ha a kormány növelné a finanszírozást, úgy a pénzt jobb megelőzési stratégiák és kezelési lehetőségek kidolgozására, valamint a korábbi diagnózisra lehetne fordítani. Sandra Currie vezérigazgató alátámasztva a szervezet állításait, rámutatott: