Szudáni konfliktus: civileket támadtak meg a dárfúri régióban
A szudáni Dárfúr térségében kiújultak a harcok, melyek során nehézfegyvereket vetettek be és támadásokat intéztek a civilek ellen.
A Guardian jelentése szerint az ENSZ menekültügyi szervezete is megszólalt az ügyben és jelezte „rendkívül aggódik a törékeny régióra” gyakorolt hatások miatt, mivel egyre több bizonyíték kerül napvilágra annak kapcsán, hogy a pusztítás egyre szélesebb körben történik.
Kiújultak a harcok a szudáni Dárfúr térségében: a két rivális nehézfegyvereket vetett be és a civilek ellen, valamint az alapvető egészségügyi infrastruktúra is támadásokat intézett. Ezzel pedig csak tovább fokozódik az immáron harmadik hete tartó konfliktus, melyet a szudáni hadsereg és a gyors támogató erők (RSF) tábornokai robbantottak ki.
A fővárosban, Kartúmban vasárnap lövések hangja visszhangzott az utcákon, miközben légicsapások érték Omdurmant. A szudáni rendőrség közlése szerint a központi tartalékos erőket vezényelte a kartúmi utcákra – egy olyan csoportot, melyet tavaly az Egyesült Államok szankciókkal sújtott a demokráciapárti tüntetők és aktivisták elleni támadásaikkal kapcsolatos súlyos emberi jogi visszaélések miatt.
Abdel Fattah al-Burhan tábornok, Szudán de facto államfője és a szudáni fegyveres erők (SAF) vezetője névlegesen beleegyezett a dél-szudáni béketárgyalásokba, ám a Hemedti néven ismert Mohamed Hamdan Dagalo tábornok azt mondta, hogy ő és a gyors támogató erők (RSF) katonái csak akkor hajlandóak tárgyalni, ha teljes tűzszünet lép életbe. Hemedti a BBC-nek nyilatkozva ugyanezt mondta:
Az RSF szerint a SAF légicsapásokkal és „válogatás nélküli ágyúzással” megsértette a törékeny tűzszünetet. Eközben a Dárfúr nagy részén fennálló internetkimaradás és áramszünet közepette lassacskán előkerültek a bizonyítékok a nagymértékű pusztításról. Toby Harward, az UNHCR dárfúri fő helyzetkoordinátora pedig rámutatott: