Népszavazást tartanak Üzbegisztánban az elnök hivatali idejének meghosszabbításáról
Már javában folyik a szavazás az alkotmánymódosításról, mely több mint egy évtizedre meghosszabbítaná az elnök hivatali idejét.
Az Al Jazeera jelentése szerint Üzbegisztánban jelenleg egy olyan alkotmánymódosításról szavaznak az emberek, mely lehetővé tenné Shavkat Mirziyoyev elnök számára, hogy 14 évvel (!) meghosszabbítsa uralmát. Amennyiben a vasárnapi népszavazás eredményes lesz, úgy az elnöki hivatali idő a jelenlegi 5 évről 7 évre módosulna.
Mindez azt jelenti, hogy a most 65 éves Mirzijojev további két cikluson át tölthetné be a tisztséget, így tehát egészen 2040-ig (!) meghosszabbíthatná hatalmát. Közép-Ázsia legnépesebb volt szovjet köztársaságának hatóságai szerint az alkotmány felülvizsgálata „javítaná a kormányzást és az életminőséget” a 35 millió lakosú, többségében muszlim vallású országban.
Érdemes azonban megjegyezni, hogy a szavazás előtt árgus szemekkel figyelték a médiát, és masszívan ellenőrizték, hogy milyen anyagokat hoznak le a népszavazás kapcsán, egy olyan országban, ahol már nagyon régóta korlátozva vannak az emberek jogai.
Az AFP-nek nyilatkozott két, neve elhallgatását kérő, az üzbég állami médiának dolgozó újságíró, akik megosztották, hogy „utasítást kaptak, hogy pozitív módon tudósítsanak Üzbegisztánról, a népszavazásról és az elnökről”. Mindketten ugyanarról számoltak be: a népszavazási kampány során jelentősen fokozódott az egyébként is működő cenzúra.
Elárulták továbbá, hogy a kormány mindent megtett, hogy a legitimitás látszatát keltse a népszavazás kapcsán, s többek között helyi hírességeket vonultatott fel nagy gyűléseken és koncerteken, hogy nyilvánosan dicsérjék mind a javaslatokat, mind az elnököt.