Japán zsugorodó népessége eljutott arra a pontra, ahonnan már nincs visszaút
Japánban már több alkalommal is megkongatták a vészharangot, ám a legfrissebb előrejelzések alapján korábban soha nem látott bizonytalanság uralja a népességi kérdést.
A Newsweek jelentése szerint Japán teljes népessége 124,94 millió fő volt az októberrel zárult évben, mely több mint 500 ezer fővel kevesebb, mint 2021-ben, ami a 12. egymást követő éves csökkenést jelenti. A japán statisztikai hivatal e havi jelentéséből az is kiderült, hogy a 15 és 64 év közötti munkaképes lakosság 74,2 millióra csökkent, a 65 év felettiek száma pedig 36,23 millióra.
A rendkívül aggasztó adatok, ezen belül az alacsony születési ráta és a magas várható élettartam együttesen példátlan demográfiai kihívás elé állítja a tokiói döntéshozókat. A japán népességfogyás sebessége tavaly Tokiót leszámítva valamennyi prefektúrát érintette, és meghaladta a hivatalos előrejelzéseket is.
Az újszülöttek száma a hivatalos adatok szerint tavaly a felmérések 1899-es kezdete óta először csökkent 800 ezer alá: mindez azért is riasztó a kormány számára, mert korábban mintegy 815 ezer születéssel számolt 2027-re. Amennyiben azonban a jelenlegi tendenciák fennmaradnak, úgy 2059-ben 500 ezer alá csökkenhet az éves születések száma.
A spektrum másik végén pedig ott van Japán elöregedő társadalma, hiszen a lakosság legkevesebb 20 százaléka 65 év feletti, mindez pedig csak tovább növelte az ország munkaképes korú polgárainak már így is jelentős társadalombiztosítási terheit, akik tavaly a lakosság rekordalacsony, mindössze 59,4 százalékát tették ki.
Az idős népesség aránya rekordmagas, 29 százalékos volt, és a következő fél évszázadban elérheti akár a 38,7 százalékot is. A kormányzati jelentésben azonban még a fentieknél is aggasztóbb adat is található: Japán lakossága, mely 2008-ban 128 millió fővel tetőzött, 2070-re 87 millióra csökkenhet.