Már a középkorúak és a fiatal családosok is készítenek végrendeletet Magyarországon
Legtöbben a vagyoni vagy az élethelyzet változása, esetleg az élettársi viszony miatt készítenek végrendeletet.
A Magyar Országos Közjegyzői Kamara sajtóközleményéből kiderült, hogy évről évre többen fordulnak közjegyzőhöz végrendelet készítése miatt, 2022-ben majdnem 10%-kal többen, mint 2021-ben, az azt megelőző 3 évben pedig rendre 10% feletti növekedés volt megfigyelhető.
A Portfolio szerint a közjegyzők úgy tapasztalják, elsősorban azok szeretnének rendelkezni a vagyonuk sorsáról, akiknek
- több kapcsolatukból is született gyermekük, ezért mindenképp rendezni szeretnék a vagyoni viszonyokat, hogy a haláluk után az örökösök között ne merüljön fel öröklési jogi vita;
- vagy a törvényes öröklési rendtől eltérően kívánják juttatásban részesíteni a leszármazóikat;
- de gyakori jelenség az is, hogy élettársak végrendelkeznek egymás javára, mivel ők a törvényes öröklési rend szerint nem örökölnek egymás után, így még a közösen lakott ingatlanra sem illeti meg őket haszonélvezet.
Ám már nem számít ritkaságnak a külföldi vagyon, például ingatlan sem, ami az örökhagyó részéről fokozott odafigyelést igényel. Amennyiben valakinek európai uniós tagállamban van vagyona, akkor abban a tagországban érdemes végrendeletet készítenie, ahol a szokásos tartózkodási helye van, mert főszabályként annak a tagállamnak az öröklési szabályait veszik majd figyelembe, és ott is folytatják le a hagyatéki eljárást.