Infláció: legkésőbb júniusig kérnek kompenzációt a kormánytól a nyugdíjasok
A kormány év elején 15%-os éves inflációra számítva emelte meg a nyugdíjakat, ám a folyamatos drágulás miatt ez már most kevésnek bizonyul.
A KSH adatai szerint a múlt hónapban 25,2%-kal emelkedtek az árak átlagosan az előző év hasonló időszakához képest, míg az ún. „nyugdíjas infláció”, tehát a járandóságból élők által jellemzően vásárolt termékek és szolgáltatások (rezsi, élelmiszer, stb.) ára általánosságban 26,7%-kal nőtt.
A Blikk szerint a kormány év elején 15%-os éves inflációra számítva emelte meg a nyugdíjakat, ám a folyamatos drágulás miatt ez már most kevésnek bizonyul, a Magyar Nemzeti Bank előrejelzése alapján pedig idén akár 20%-is lehet az éves fogyasztói árindex.
A Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának elnöke, Juhász László úgy véli, az infláció nagyon lassú csökkenése miatt további 3% nyugdíjemelésre lenne szükség, legkésőbb júniusban, utána pedig meglátjuk, év végéig milyen egyéb korrekcióra lesz még szükség.
Csiki Gergely, a Portfolio elemzője szerint jelenleg nem úgy áll a kormány költségvetése – az első három hónap eredményei alapján –, hogy akár júniusban megtalálják erre a célra a 200-250 milliárd forintot, ami a nyugdíjasok kompenzálásához szükséges.
A kormány nem válaszolt az RTL kérdésére, miszerint terveznek-e év közbeni kompenzációt, ám a Pénzügyminisztérium válaszként annyit megírt, hogy a 2023-as költségvetés „minden forrást biztosít a nyugdíjak értékállóságának megőrzéséhez”.