Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kutatás: a mentolos e-cigaretták sokkal károsabbak, mint az ízesítetlenek

Ennek megállapításához a kutatók az e-cigarettát használók orvosi adatait vizsgálták meg, valamint egy robottal is kísérletet végeztek.

...svg content...Fotó: Chris Chin elektromos cigarettát szív San Franciscó-i dohányboltjában 2019. június 26-án. Az előző nap a kaliforniai nagyvárost irányító önkormányzati felügyelőbizottság bejelentette, hogy betiltják az e-cigaretták árusítását a városban. San Francisco az első amerikai nagyváros, ahol ilyen tilalmat hoztak az e-cigarettákkal szemben. MTI/EPA/John G. Mabanglo
Egészség/Életmód
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Respiratory Research című folyóiratban megjelent tanulmány szerint az ízesítetlenekhez képest a mentolos ízesítést tartalmazó folyadékkal használt e-cigaretták sokkal károsabbak, ugyanis sokkal több mérgező mikrorészecske keletkezik, ha valaki ilyen folyadékot tölt a készülékébe.

Ennek megállapításához a kutatók az e-cigarettát használók orvosi adatait is megvizsgálták, amelyek alapján arra jutottak, hogy a mentolos ízesítésű folyadékot használók levegővétele felszínesebb, illetve rosszabb a tüdőfunkciójuk a nem mentolos terméket szívókhoz képest. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

Állításuk szerint mindez kortól, nemtől, rassztól, valamint a nikotin- vagy kannabisztermékek szívásától függetlenül igaz volt. Majd kiemelték, attól, hogy valamit biztonságosan fogyaszthatunk élelmiszerként, az nem egyenlő azzal, hogy biztonságosan be is lélegezhetjük.

„Sokan, különösen a fiatalok, tévesen feltételezik, hogy az elektromos cigarettázás biztonságos, de még a nikotinmentes keverékek is számos olyan vegyületet tartalmaznak, amelyek potenciálisan károsíthatják a tüdőt”

– mondta Kambez H Benam, a tanulmány vezető szerzője.

A robottal végzett kísérlet is sokat segített

Továbbá egy robottal is kísérletet végeztek, amely pontosan utánozta a folyadékos cigaretták hőmérsékletét, páratartalmát, a beszívások mennyiségét és időtartamát, így képes volt szimulálni az egészséges és a beteg légzés mintázatát, egyben megbízhatóan megjósolja a tüdőtoxicitást.

A szakértők szerint a robotnak köszönhetően sokkal többet tudhatnak meg arról, hogy a folyadékok keverése, valamint az aromák hozzáadása hogyan befolyásolja az összetételt és az egészségügyi hatásokat – írta a Sky News.

Egyúttal sokkal hatékonyabb a hagyományos tesztelési módszerekhez képest, amelyek patkányok és egerek használatán vagy sejtek laboratóriumi tenyésztésén alapulnak, mivel a rágcsálók orrjáratainak anatómiája nagyon eltérő, a laboratóriumi tesztelés pedig hetekig vagy hónapokig eltarthat.

Az Infostart szerint Magyarországon 2020 óta nem lehet mentolos – vagy más ízesítésű – utántöltő folyadékot vásárolni elektromos cigarettához, de egy egyszerű internetes keresés számos olyan magyar nyelvű webshopot dob fel, amelyek különböző ízesítő folyadékokat, így mentolosat is forgalmaznak.