Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az indiai kormány jóformán megszüntetné a sajtószabadságot

Egy olyan állami tényellenőrző egység létrehozását tervezi az indiai kormány, mely utasíthatná a médiaplatformokat, távolítsák el a kormány által „hamisnak vagy félrevezetőnek” ítélt tartalmakat.

...svg content...Fotó: MTI/AP/Altaf Qadri
Ázsia
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A történelemkönyvek átírása után az indiai kormány azt tervezi, hogy egy olyan állami tényellenőrző egységet hoz létre, melynek hatáskörébe tartozik, hogy utasítsa a közösségi médiaplatformokat, hogy távolítsák el a tevékenységéről szóló, a kormány által „hamisnak vagy félrevezetőnek” ítélt tartalmakat.

A digitális és közösségi médiára vonatkozó szabályok csütörtökön közzétett módosításában az Elektronikai és Informatikai Minisztérium közölte, hogy a tényellenőrzés a közösségi médiaplatformokon található, „a központi kormányzat bármely tevékenységéről” szóló információkra vonatkozna.

Indiai újságírók azonban megkongatták a vészharangot a kormány legújabb elnyomó intézkedése kapcsán: a több mint 200 újságírót képviselő nonprofit szervezet, az Editors Guild of India pénteken egy közleményben jelezte, „mélységesen aggasztják” az új szabályok, hiszen azok „hihetetlenül káros következményekkel” járnak az indiai sajtószabadságra nézve.

Rajeev Chandrasekhar, az informatikai minisztérium egyik minisztere pénteken állította, a frissített szabályok „egyáltalán nem jelentenek cenzúrát”, hozzátéve, hogy a közösségi médiavállalatok dönthetnek úgy, hogy továbbra is megosztanak olyan tartalmakat, amelyek nem felelnek meg a tényellenőrzésnek, de ennek következményei lesznek.

Chandrasekhar közlése szerint ha ezek a vállalatok nem távolítják el a „jogsértő tartalmakat”, úgy elveszítik azt az automatikus jogi védelmet, melyet jelenleg élveznek a platformjaikon található harmadik fél által készített tartalmakkal kapcsolatos panaszokkal szemben. Ezzel pedig megnyílna a lehetőség, hogy a sértett felek, főként a minisztériumok bírósághoz forduljanak.