Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Jelentés: drogok és vallási tevékenységek miatt végeznek ki embereket Észak-Koreában

A 450 oldalas dokumentum szerint az ország állampolgárainak „élethez való joga nagymértékben veszélyeztetve van”.

...svg content...Fotó: Az észak-koreai állami hírügynökség (KCNA) által közreadott képen Kim Dzsong Un észak-koreai vezető a phenjani Atomfegyver Intézetben tesz látogatást 2023. március 27-én. MTI/EPA/KCNA/KCNA
Ázsia
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Dél-Korea egy csütörtökön közzétett jelentésben számolt be arról, miszerint Észak-Koreában embereket végeznek ki kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményekért, vallási tevékenységekért és számos egyéb okból, miközben az ország földbe tiporja az állampolgárai emberi jogait és szabadságát.

A 450 oldalas jelentést olyan tanúvallomásokra alapozták, amelyek több mint 500 észak-koreaitól származtak, akik 2017 és 2022 között menekültek el a hazájukból, s az elmondottak alapján úgy tűnik, hogy az ország állampolgárainak „élethez való joga nagymértékben veszélyeztetve van”.

„Széles körben hajtanak végre kivégzéseket olyan cselekményekért, amelyek nem indokolják a halálbüntetést, beleértve a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményeket, a Dél-Koreából származó videók terjesztését, valamint a vallási és babonás tevékenységeket”

– áll a dokumentumban.

Szigorúbb határőrizet

Emellett arra is kitértek, hogy a büntetés-végrehajtási intézetekben számtalan módon megsértik a fogvatartottak jogait, továbbá nyilvános kivégzéséket tartanak, önkényes letartóztatásokat hajtanak végre, valamint kínzásoknak vetik alá a rabokat – írta a CNA.

A Korea-közi ügyekkel foglalkozó dél-koreai egyesítési minisztérium hozzátette, miszerint a börtönökben rendszeresen előfordulnak halálesetek, sokakat pedig azért végeztek ki, mert elfogták őket, amikor megpróbáltak átjutni a határon.

A Reuters szerint eddig közel 34 ezer észak-koreai telepedett le Dél-Koreában, ám a szigorúbb határőrizet miatt az utóbbi időben jelentősen csökkent a disszidensek száma (2021-ben 63, 2022-ben 67 fő menekült el), miközben Észak-Korea továbbra is elutasít bármiféle bírálatot, mondván, azok az ország vezetésének megdöntésére irányuló összeesküvés részét képezik.