Rekordot döntött a kokain alapanyagának termesztése
Noha a koronavírus-járvány kezdetén némi lassulás mutatkozott a kokacserje termesztésében, a járvány lassulása és enyhülése nyomán jelentősen megugrott a kokain alapanyagának termesztése.
Az ENSZ Kábítószer- és Bűnügyi Hivatala (UNODC) megkongatta a vészharangot: legfrissebb jelentésük szerint ugyanis a kokaintermelés az elmúlt két évben drámai mértékben megugrott, amit részben a koronvírus-járvány lassulásának tudnak be a szakértők.
A kokacserje termesztése – melynek leveleit a kokain előállításához használják – a jelentés szerint rekordot döntött: 2020 és 2021 között ugyanis 35 százalékkal ugrott meg. Az UNODC közlése szerint Bolívia, Kolumbia és Peru 2021-ben összesen több mint 300 ezer hektárnyi (!) területen termesztett.
Érdekesség: egy kilogramm kokain előállításához mintegy 1000 kokacserje 1 tonnányi levelére van szükség. A pontos „recept” szerencsére csak az internet legmélyebb bugyraiban fellelhető, ám az ismert, hogy a levelek apróra vágása után jellemzően benzin, cement, kálium-permanganát, etil-alkohol, kénsav, szódabikarbóna és ammónium-szulfát (és egyebek) koktéljából készítenek egy pasztát, melyet aztán egy másik „laborba” visznek, ahol aztán kokaint készítenek belőle.
A France 24 jelentése szerint Ghada Waly, az UNODC ügyvezető igazgatója a jelentés kapcsán hangsúlyozta, „a globális kokainkínálat megugrása mindannyiunkat fokozott riadókészültségbe kell, hogy helyezzen”. A kínálat meredek növekedésével párhuzamosan a kábítószer iránti globális kereslet is jelentősen növekedett az elmúlt évtizedben.
A világ legnagyobb kokainpiacai hagyományosan az amerikai kontinens és Európa egyes részeinek tehetős lakosságára koncentrálódnak: a kokain a kannabisz után a második leggyakrabban használt tiltott kábítószer Európában, becslések szerint 2021-ben Európában 3,5 millió felnőtt fogyasztott aktívan kokaint.