A Szaddám-rezsim eltűntjei örökké a feledés homályába merülhetnek
Irakban több tízezren keresik évtizedek óta eltűnt hozzátartozóikat.
Rengetegen reményekkel telve várták, hogy eltűnt rokonaik a csodával határos módon előkerülnek Szaddám Huszein 2003-as bukása után, ám sokan a mai napig nem leltek megnyugvást.
A diktatúra évtizedei alatt a rendszer bírálói gyakran tűntek el nyom nélkül, a felkelések során meggyilkolt irakiak jelöletlen tömegsírokba kerültek, melyek feltárása még ma is lehetetlen feladatnak tűnik.
Végeláthatatlan munka van az azonosítást végzők előtt
A Mártírok Alapítvány ugyan folyamatosan azon dolgozik, hogy azonosítsák az áldozatokat és válaszokkal szolgáljanak a hozzátartozók számára, a 260 feltárt tömegsír a több ezerhez képest csupán cseppnek tűnik a tengerben.
Az erőforrások ráadásul erősen korlátozottak, azt pedig semmi sem garantálja, hogy az exhumált testek DNS-mintái egyáltalán mutatnak egyezést a rendszerben lévőkkel – írja az Al-Jazeera.
Az azonosítást a százfős kutatócsapat mellett levéltárosok is segítik, a hozzátartozókat pedig minden lehetséges módon, így közösségi oldalakon is igyekeznek értesíteni, ha egyezést találnak.
A feldolgozandó dokumentumok száma is óriási, a helyzetet pedig tovább súlyosbítja, hogy az erőszak nem tűnt el Irakból, csupán átalakult. Szaddám után ugyanis az ISIS terrorcselekményei és a vallási villongások továbbra is eltűntek ezreit eredményezték és eredményezik napjainkig. Emiatt a Vöröskereszt szerint Irakban az egyik legmagasabb az eltűnt személyek száma.